Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Avrupalıların Yeni Bir Yol Bulması, İpek ve Baharat Yolu’yla Ticaret Yapanları Nasıl Etkilemiştir?

Bu yazımızda Avrupalıların yeni bir yol bulması, İpek ve Baharat Yolu’yla ticaret yapanları nasıl etkilemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İpek Yolu, İstanbul’un fethedilmesiyle birlikte Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir. Baharat Yolu, Mısır’ın fethedilmesiyle birlikte Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir. Doğu coğrafyasında ticaretin gerçekleşmesi ve gelişmesi ticari yolların Müslümanların etki alanına girmesiyle mümkün olmuştur. Doğudaki fetihler batıyı ticaret olarak da etkilemiştir.

Avrupalılar, İstanbul ve Mısır fetihlerinin ardından İpek ve Baharat Yolu hakimiyetini kaybedince, Coğrafi Keşifler meydana gelmiştir. Coğrafi Keşifler, batının yeni ticari yollar arayışını göstermektedir. Bu da olumlu sonuçlanmıştır. Batı coğrafyası yeni bakir alanlar bularak zenginlik elde etmiştir. Avrupa bu bakımdan ilk başta olumsuz etkilenmiş ve çıkış yolu aramıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nükhet dedi ki:

    Avrupalıların yeni bir yol bulması, İpek ve Baharat Yolu’yla ticaret yapanları fazlasıyla olumsuz etkilemiştir. Hatta bu yollar artık kullanılmaz hale gelmiştir. Eskisi gibi canlı bir ticarete şahit olmamışlardır

Yorum Yaz