Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Avrupalılar Hangi Gelişmelerin Etkisiyle Yeni Yollar Ve Kıtalar Keşfetme İhtiyacı Hissetmiş Olabilirler

Dünyada geçmişten günümüze yaşanmış her türlü değişik ve yenilik, genellikle ekonomik sebeplerden dolayı gerçekleşmiştir. Bu değişik ve yenilikleri neden-sonuç ilişkisi içerisinde izlemek, bizlerin bu geçmişte yaşananları daha iyi anlamamızı ve günümüzü de buna göre şekillendirmemizi sağlar. Bu nedenden dolayı bu yazımızda, sizlere Avrupa’lıların ne gibi gelişmeler sonucunda yeniliklere yelken açtıklarını ve yeni yollar bulduklarını açıklayacağız.

avrupa ümit burnu keşif ile ilgili görsel sonucu

Eski dönemlerde güçlü bir insan olmanız için ya doğuştan soylu bir aileden geliyor olmanız gerekiyordu ya da ticaret gibi herkesin kolaylıkla başaramayacağı işler ile meşgul olmanız gerekliydi. Osmanlı Devleti, yıllar içerisinde Doğu Avrupa, Anadolu, Orta Doğu bölgesinde kurduğu güçlü imparatorluk ile birlikte dünyanın en önemli ticaret yollarının hepsini kontrolü altına almıştı. Bu durumda buradan geçmek isteyen Avrupalılar, önemli vergiler ödemek zorunda kalıyorlardı. Bu durum da Avrupa’daki soyluların da, ticaret ile uğraşan kişilerin de hoşuna gitmiyordu. Bununla birlikte Avrupa içerisinde dini anlamda çok büyük bir baskı vardı. İnsanlar, hayatlarını din adamlarının isteklerine göre yaşamak zorunda kalıyorlardı ve özgür değillerdi.

İşte böyle bir ortam içerisinde hem yaşamsal, hem de ekonomik sebeplerden dolayı Doğu Medeniyetinin gelişimine seyirci kalmak istemeyen Batı Medeniyeti, elindeki imkanları seferber etmiştir ve ticaret yollarına, Müslümanlara hiç bir vergi ödemeden ulaşmayı arzu etmiştir. Bu arzunun sonucunda ise Ümit Burnu’ndan Çin üzerine ulaşmayı başarmışlardır. Yine bu seyahatler sırasında dünyanın yuvarlak olduğunu, sürekli olarak batıya gidilirse Çin’e ulaşılabileceğini düşünen denizciler, Amerika kıtasını keşfetmişlerdir.

Avrupalılar Hangi Gelişmelerin Etkisiyle Yeni Yollar Ve Kıtalar Keşfetme İhtiyacı Hissetmiş Olabilirler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz