Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Kasım 2018

Avrupa Hunlarının Dış Politikası Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz

avrupa-hun-devletiGeçmişten günümüze kadar dünya üzerinde kurulan her devlet önceliğini kendi devletinin çıkarlarına vermiştir ve bu nedenle de her devlet siyasi varlığını devam ettirebilmek ve çıkarlarını elde etmek amacı ile diğer devletlere karşı bir takım tutumlar sergilemiştir. Bu yazımzıda Avrupa Hunlarının dış politikası hakkında neler söyleyebilirsiniz kısaca sizlere bilgiler aktaracağız.

Avrupa Hun Devleti Avrupa’da siyasi bir devlet haline geldikten sonra sınırlarını genişletmek ve doğal sınırlara ulaşabilmek amacı ile fetihlere başlamıştır. Sınırlarını genişletmek isteyen Avuroa Hun Devletinin doğru ve etkili bir dış politika uygulaması bu durumda son derece önemli bir öneme sahipti.

Avrupa hun Devleti dış politikasını belirlerken öncelikle Doğru Roma’yı yani Bizans’ı hedef alarak Doğru Roma’ya baskı yapmaya karar vermiştir. Bu politika ile Avrupa hun Devleti Batı Roma ile barbar kavimlere karşı güçlü olmak için olumlu siyasi ilişkiler kurmayı amaçlamıştır.

Avrupa Hun Devleti sınırlarını genişletebilmek için kendisine hedef olaran Bizans İmaparatorluğu’nu belirlemiştir. Bu nedenle de Doğu Roma’yı hakimiyet altına alarak barbar kavimlerine karşı güçlü olabilmek için Batı Roma ile iyi ilişkiler kurmaya çalışacak şekilde dış politikasını düzenlenmiştir. Avrupa hun Devletinin dış politikada Batı Roma ile iyi ilişkiler kurmasının temel nedeni ise hem Batı Roma’nın hem de Avrupa hun Devletinin barbar kavimlere karşı düşman olmasıdır. Çünkü Avrupa hun Devletinin o dönemde üç büyük düşman ile mücadele edebilecek güücü yoktu bu nedenle de Avrupa Hun Devleti bir tarafı kendi tarafına çekmeye çalışmıştır.

Avrupa Hunlarının Dış Politikası Konulu Yazımız Hakkındaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. şehrazat dedi ki:

    bu cevabı çok beğendim teşekkürler.

Yorum Yaz