Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Avrupa Günü İle İlgili Yazı

Bu yazımızda Avrupa günü ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Avrupa Konseyi 5 Mayıs 1949’da kurularak II. Dünya Savaşı’ndan çıkmak için büyük bir umut olmuştur. 1964’ten beri 5 Mayıs Avrupa Günü olarak Avrupa kıtasında kutlanmaktadır. Avrupa Günü, Avrupa Birliğine üye ve üye olmaya hazır ülkeler tarafından kutlanmaktadır.

Mayıs ayının ilk 10 gününde kutlanan Avrupa Günü, Avrupa genelinde 5 Mayıs’ta kutlanmaktadır. Avrupa, savaş buhranından kurtulmak için bir çıkış kapısı ararken konsey inşa ederek riskleri dağıttığı bir yüzyılda onca insanın ölümünden tedirgin olarak hareket etmiştir.

İkinci Dünya Savaşı savaşanlar ve savaşılanlar açısından da büyük yıkımlara yol açmıştır. Kadın, çocuk, ihtiyar herkesin acımasızca bombalarla öldürüldüğü yüzyılda, insan hayatı tehlikeye girmiştir. Atılan bombaların günümüzde de etkisi sürmektedir.

Dünya psikolojik bir buhrana girerken, yıkım insani, mimari, askeri, iktisadi vb. birçok alanda kendini göstermiştir. Savaştan etkilenenlerden biri de savaşı başlatan Avrupa’dır. Avrupa yıkımın bu kadar olacağını tahmin edememiştir.

Savaş sonrasında konseyler, kurullar, meclisler kurulmuştur. İnsan hakları, çocuk hakları, kadı hakları kendi spesifik perspektifini ortaya koymuştur. İşte böyle bir zeminde Avrupa Günü’nün ortaya çıkması 15 yıl arayla da resmi olarak kabul edilmesi Avrupa için dönüm olmuştur.

Avrupa değerlerinin, tutumlarının ve kültürünün üst düzey insan hakları nispetinde olduğunu iddia etmenin başka bir yoludur. Avrupa, yine kendisi için kendi adına bir gün ilan etmiştir. Avrupa kıtasında bugünün değeri bu nedenle büyüktür.

Avrupa Günü İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şİran dedi ki:

    Avrupa günü etkinlikleri için bu yazıyı kullandım ve bu yazıyı okuduğumda bu gün ile bilmediğim bir çok şeyi öğrendim bu yazı bana bir çok yeni bilgi kazandırdı :)

Yorum Yaz