Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Avar Devleti Özellikleri

indirTürk tarihinde bir çok devlet kurulmuştur bir dönem varlığını devam ettirmiştir ve hatta Türk devletleri varlıklarını koruyabilmek amacı ile bir çok bağımsızlık mücadelesi yapmıştır.

Türkler İslamiyeti kabul etmeden önce de bir çok Türk devleti meydana gelmiştir bu Türk devletlerinden birisi de Avar Devleti’dir.

Avar Devleti Özellikleri:

  • Avar Devleti 558-805 yılları arasında varlığını sürdüren bir Türk devletidir.
  • 552 senesinde Göktürk Devleti Orta Asya’da bulunan Avar İmparatorluğuna son vermiştir. Bu durum üzerine Avarlar, batıya doğru ilerlemeye başlamışlardır ve merkezi Macaristan olan yeni Avar Devletini kurmuşlardır.
  • Çin kaynakları incelendiğinde bu kaynaklarda Avarlar için “Juan-Juan” ifade kullanılmıştır.
  • Bir çok kez İstanbul’u kuşatma girişiminde bulunan Avarlar; 619 senesinde tek başlarına, 629 senesinde ise Sasanilerle iş birliği yaparak İstanbul’u kuşatmışlardır.
  • Türk tarihinde İstanbul’u kuşatan ilk Türk Devleti ya da ilk Türkler Avarlar’dır.
  • Avarlar, var oldukları zaman içinde slav topluluklarının göç etmesine sebep olmuşlardır ve göç eden bu slav topluluklarının Avrupa ve Balkanlara inmesini sağlamışlardır. Bu durum sonucunda da Avarlar, Balkanların slavlaşması konusunda etkin rol oynamışlardır.
  • Avar Devleti Milattan Sonra 805 yılında Franklar tarafından yıkılmıştır ve bu devletin varlığına son verilmiştir.

Bu özellikler bağlamında bir Türk devleti olan Avarlar Türk tarihi için oldukça önemli özellikler taşımaktadır.

Avar Devleti Hakkında Bilgi Vermek Amacı İle Sizler İçin Hazırladığımız Yazımıza Yönelik Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz