Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Atom Nedir Nelerden Oluşur?

Bu yazımızda atom nedir nelerden oluşur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atom binlerce yıl önce M.Ö. 440 yıllarında Demokritos isimli bir şahsın ortaya attığı fikirler eksenin düşünülebilen bir kavram haline gelmiştir. Zaman içinde tanımlanarak somut bir yere sahip olmuştur. Atom, maddelerin fiziksel ve kimyasal olarak en küçük düzeylerde nitelik taşıyan parçasıdır. Atom, maddenin en küçük anlamlı yapı birimdir.

Atom, maddeleri meydana getiren en küçük anlamlı parçadır. Canlı ve cansız bütün varlıkların oluşumunu sağlayan zerre olarak tanımlanan bir birimdir. Sistemli bir biçimde çalışır. Atomu oluşturan parçacıklar atom altı parçacıklardır.

Günümüze kadar birçok atom modeli gündeme gelmiştir. Dalton, Rutherford, Thomson, Bohr atom modelleri modern atom modellerine en yakın teorilerden oluşmaktadır. Atom genel itibariyle çekirdek ve yörüngelerden oluşur.

Atomu oluşturan parçalar, elektron, nötron ve protondur. Elektronlar, atomun etrafında bulutsu alanda hareket halindedir. Proton ve nötron ise atom çekirdeğinde yer almaktır. Bir atomda elektron ve proton sayısı eşittir. Bu elektriksel yükün nötr olduğunun ifadesidir.

Elektron, çekirdek etrafında bulutsu yapı içinde hareket halindedir. Elektronlar atomlar arasında yer değiştirebilir. Fakat protonlar değiştirmez. Bu da iyon yüklü atomları oluşturur. İyon yüklü atomlar yüksek enerji seviyelerinde bulunur.

Her atom kararlı halini korumak ister. Bu eğilim birçok kavramı gündeme getirir. Buna göre Periyodik Cetvel’de atomlar belli kurallara göre dizilmiştir.

Atom Nedir Nelerden Oluşur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz