Atom Molekül Element Bileşik Saf Madde ve Karışım Arasındaki Farklar Nelerdir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Atom Molekül Element Bileşik Saf Madde ve Karışım Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu yazımızda atom molekül element bileşik saf madde ve karışım arasındaki farklar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atom, maddeyi oluşturan bir yapı taşıdır. Atom çekirdek ve çekirdek etrafındaki katmanlardan oluşmaktadır. Çekirdekte proton ve nötron bulunmaktadır. Çekirdek etrafındaki katmanlarda ise belli sayılarda hareket halinde elektronlar bulunmaktadır.

Molekül, elementlerin ve bileşiklerin oluşmasında birden fazla atomun bir araya gelmesiyle oluşan yapıdır. Bu yapıda moleküller aynı cins ya da farklı cins atomlardan oluşabilir. Elementler, aynı cins atomlardan meydana gelir. Bileşikler ise farklı cins atomlardan meydana gelmektedir.

Bileşik, iki veya daha fazla atomun bir araya gelerek özelliklerini kaybetmesi ve yeni özellikler kazanmasıyla oluşan bir yapıdır. Saf madde, aynı cins atom, element ya da bileşiklerden oluşan yapıdır. Bir maddenin saf olması aynı cins atom ya da moleküllerden oluşan yapıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yasemin dedi ki:

    Karışım; iki ya da daha fazla saf maddenin fiziksel yollarla bir araya gelmesi sonucu oluşan birleşik maddelerdir. Yani tek bir madde değil birleşim maddelerdir.

Yorum Yaz