Atmosferin Katmanları Ve Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda atmosferin katmanları ve özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atmosfer, yerçekiminin etkisiyle yerküreyi saran su baharı ve gaz yoğunluğudur. Atmosfer, katmanlardan oluşmaktadır. Her katmanın kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Atmosfer, %78 Azot, %21 Oksijen ve %1 Karbondioksit ve diğer gazlardan oluşmaktadır.

 

Atmosfer katmanları şu şekildedir:

*Troposfer:

Troposfer, atmosferin dünyaya en yakın katmandır. Çeşitli gazlar ve su buharı bulundurmaktadır. Hava akımları, basınç ve sıcaklık farklarının bulunduğu katmandır. Bu bakımdan meteorolojik olayların oluştuğu katmandır. Kalınlığı ekvator civarında 18 kilometreyi bulmaktadır.

*Stratosfer:

Troposfer katmanın hemen üstündedir. Gaz bulutlarını tutucu özelliği vardır. Bu nedenle kirlilikler askıda kalmaktadır. Kalınlığı yaklaşık 55 kilometre kadardır. Sıcaklık sıfırın altında 50 santigrat dereceyi bulmaktadır.

*Mezosfer:

Mezosfer, stratosferin hemen üstünde bulunan bir katmandır. Bu katmanın kalınlığı yaklaşık olarak 85 kilometredir. Bu katmanda sürtünme oldukça fazladır. Bu sayede dünyaya gelen gökcisimleri bu katmanda ufalanarak kaybolmaktadır.

*Ozonosfer:

Ozon tabakası olarak bilinen ozon gazlarını tutan katmandır. Bu katman mezosferin hemen üstünde bulunur. Ozon tabakası dünyayı ultraviyole ışınlardan koruyan bir tabakadır. Bu nedenle hayati bir önemi bulunmaktadır.

*Kemosfer:

Mezosfer, ozonosferin hemen üstündedir. Kimyasal reaksiyonların gerçekleştiği bir katmandır. Dünyayı zararlı ışınlardan koruyan bir tabakadır. Gazlar iyonlarına ayrışmaktadır.

*Termosfer:

Mezosfer katmanından itibaren başlar. Yaklaşık 400 kilometre civarında bir kalınlığı bulunmaktadır. Sıcaklık yüksek derecelerdedir.

*Ekzosfer:

Atmosferin en dış katmanıdır. Kalınlığı on bin kilometre olarak tahmin edilmektedir. Yerçekiminin zayıfladığı bir katmandır. Bu katmanda uydular hareket halindedir.

Atmosferin Katmanları Ve Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. ne garip değilmi ? binlerce yıl evvel insanlar gökyüzüne bakıp, yıldızlara kadar olan bomboş gökyüzünde varsa sadece bulut görürlerdi , onlara desenki senin bakıpta göremediğin yedi kat katman var bizi koruyan diye deli derlerdi… halbuki Allah doğru söylemiş ” yedi kat göğü sizin üzerinize koruyucu kılmadıkmı ? ” derken..

  2. emeğinize sağlık atmosfer katmanlarının özellikleri kısa ve güzel olmuş tam istediğim gibi, yine sayenizde ödevim bitti. faydalı oldu benim için puanım yüz tam puan size. :)

  3. ödevimde işe yaradı sağ olun. Enerjiyi emen iyonosfer tabakası, geceleri kaybolduğu için gece radyo yayınları gündüze göre daha net duyulurmuş ilginç, öğretmenimiz dedi.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.