Atilla Destanının Özeti

Atilla Destanının Özeti hakkında bilgi kısaca.

Roma’nın çok güçlü olduğu dönemlerde Hunlar Roma’ya korku salmaktaydı. Akdeniz, Romalıların iç gölü haline gelmiş ve üç kıtada hüküm sürmekteydiler. Sınırları Tuna’dan Ren ve Fırat’a, Lut ve Sahra havzalarına ulaşan Roma İmparatorluğu her tarafta karakollar kurmuştu. Fakat bu büyük emperyalist güç Hunlardan fazlaca çekinmekteydi.

Hunlarla ittifaka girmek istemeyen pek çok millet olmuştu. Böylece Hunlar Trakya ve İtalya’ya Gotları, Güney Fransa’ya Vizigotları ve Kuzeybatı Afrika’ya Vandalları sürgün etti. Cermenler ise ittifak teklifini kabul etmişti. Böylece Ruga, Atilla’nın amcası, Kuzey Avrupa üzerinde büyük bir tehdit haline geldi.

Gittiği yerlerdeki halklara kendi törelerini benimseten Ruga, Romalılardan oldukça ileri düzeyde olan Hun at ve araba biniciliği ile Hun giyim ve kuşamını diğer halklara sevdirmişti. Örgütlenmeleri de oldukça üst düzeydeydi. Hunların dinsel inançları da diğer halkların etkilendiği bir başka unsur olmuştur. Başbuğ Ruga tüm bunlar ile Cermenleri tek bir bayrak altında toplama görevini tamamlamıştı. Fakat amcasının kanı Atilla’nın eline bulaştı ve Ruga bu dünyadan göçtü.

attila-destani

Atilla Destanında Ne Anlatılmaktadır Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.