Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Ateşten Gömlek Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları

Aşağıda ateşten gömlek kitap özeti, konusu ve kahramanları kısaca olarak ele alacağız.

Kitabın Konusu

Peyami, Ankara’da Cebeci Hastanesi’nde yatmaktadır. Bu hastanede yatmaya devam ederken askerlik anılarını yazmaya başlar. İzmir’in Yunanlar tarafından işgalinde yaşanan siyasi, askeri ve sosyal sorunların bir kendi gözünden anı dilinde anlatmıştır.

Milli Mücadele yıllarını konu alan kitapta tamamen Peyami’nin anıları bulunmaktadır. Kendi yaşadıkları ve bir kısım arkadaşlarının yaşadıklarını kaleme almıştır. Bu dönem kırk üç günlük bir zaman zarfından meydana gelmektedir. Peyami bütün yaşadıklarını hatırladığı kadarıyla yazmıştır. Kitapta Peyami’nin ölümünden sonra onun yaşadıklarını bildiren tek sayfalık bir bölüm de bulunmaktadır.

Ateşten Gömlek kitap özeti şu şekildedir:

İzmir’in işgali sırasında kocası ve oğlu Yunanlılar tarafından öldürülen Ayşe, komşularına sığınır. Komşuları İtalyan bir ailedir. Onların yardımıyla İstanbul’a akrabalarının yanına gelir. Akrabası Peyami’nin annesidir. Hariciye’de kalem memuru olan Peyami de Ayşe’nin geldiği evde kalmaktadır ve bir süre sonra Peyami başka bir eve taşınır.

Şehrin birçok yerinde protesto eylemleri yapılmaktadır. Şehirde halk hareketleri de başlamıştır. Bu sıralarda İstanbul İngilizler tarafından işgal edilmiştir.

İşgalciler, kendilerine muhalif olanları şehir dışına sürmeye başlar. Ayşe’nin kaldığı ev de aranmaktadır. Peyami ve arkadaşı İhsan ile beraber Ayşe de Kuvayı Milliye cephesine katılmak isterler. Bir kısım kişiler padişah yanında bulunurken bir kısım kişiler de Kuvayı Milliyeye katılmıştır.

Peyami ve İhsan da hasta bakıcısı olan Ayşe’ye içten içe yanıktır. Adapazarı’nın Geyve ilçesinde Kuvayı Milliye çalışmaları yapmışlardır. Bu çalışmalarda hilafet ordusuyla karşı karşıya gelmişlerdir. İlk defa bu aşamada ciddi bir savaş alanına girmişlerdir. Yanlarında Mehmet Çavuş da bulunmaktadır.

Peyami artık Ayşe’nin gözüne girmek ister. Bunun için savaşmak ister. Mehmet Çavuş’tan talim dersleri almaya başlar. Eskişehir’e geçerler. Aralarına yeni isimler katılır. Bunlardan biri de Kezban’dır. Kezban, İhsan’a yanıktır. Mehmet Çavuş da Kezban’a yanıktır.

Konya baskınlarını sonlandırmak için çalışma yaparlar.  Mehmet Çavuş karşı cepheye geçer. Kezban ile de karşı karşıya gelir. Bir pusu hazırlar. Pusuya düşerler. Kezban sayesinde kurtulurlar. Mehmet Çavuş yakalanıp asılır. Kezban kayıplara karışır. Peyami Ankara’ya tayin olur. İhsan orduda alay kumandanı olur.

Birinci ve İkinci İnönü Savaşları kazanılmıştır. Sakarya Savaşı da başlamıştır. Çok zor günler geçirilmiştir. Sakarya Savaşı iki buçuk yıl sürmüştür. Ordu, Sakarya’ya geri çekilmiştir. Ancak galibiyet gelmiştir. Böylece düşman bozguna uğramıştır.

Peyami de bu aşamadan cepheye döner. Cephede bacağının birini kaybeder. İhsan ve Ayşe de vurulur. Yaralı bir şekilde aynı yerde yatarlar. Daha sonra hepsi cephede şehit olur. Peyami de hastanede anılarını yazar.

Kahramanlar şu şekildedir:

*Peyami: Hariciye’de kalem memurudur.

*Ayşe: Savaş zamanı mülteci olarak kalan ve akrabasının yanına sığınan bir hasta bakıcıdır.

*İhsan: Kuvayı Milliyecidir.

*Kezban: Kuvayı Milliyecidir.

*Mehmet Çavuş: Askerdir.

Ateşten Gömlek Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. gamze dedi ki:

  teşekkür ederim, tam istediğim gibi, ateşten gömlek özet kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 2. mehtap dedi ki:

  ateşten gömlek roman özeti kısa olmuş çok hoşuma gitti proje ödevime yazdım öğretmen 100 verdi, kusursuz süpersiniz. ayrıca okulun en güzel kızıyım, hem çalışkan hem güzel varsa ötesi yorum yazsın :)

  1. Anonim dedi ki:

   Afferim sana

 3. aylin dedi ki:

  Ya siz bir harikasınız kaç gündür bu kitabı okumaya çalışıyorum bir türlü bitiremedim bir an önce özet çıkarmam gerekiyordu bu yazınızı görünce resmen sevinçten deliye döndün:)

  1. Seda dedi ki:

   Çok güzel aferin

Yorum Yaz