Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

Ateş Pahası Deyiminin Anlamı Ve Hikayesi

Bu yazımızda ateş pahası deyiminin anlamı ve hikayesi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti döneminde, Kanuni Sultan Süleyman zamanında, bir gün padişah ve yaverleri ormandan avlanmak için yola koyulurlar. Avcılık, Osmanlı Devleti’nde geleneksel olarak devam ettirilen bir uğraş olarak uzun yıllar sürmüştür.

Orman yakınlarına geldiklerinde, atlarından inerek, yay bir şekilde yollarına devam eden padişah ve yaverleri, avlanmak için av aramaya başlamışlar. Zaman ilerlemiş. Saatler geçtikten sonra avlanma işlerinin tam ortasındayken birden ormanda sağanak yağmur başlamış.

Bardaktan boşalırcasına yağan yağmur nedeniyle padişah ve yanındaki adamlar sırılsıklam olmuşlar. Aceleyle sığınacak bir yer aramaya başlamışlar. Ararken de ıslanmaya devam etmişler. Ormanın derinliklerinde bir han bulmuşlar.

Padişah ve adamları hemen bu hana sığınarak yağmurdan korunmak istemişler. Hancı, misafirlerini ağılarmış. Hemen ateş yakıp, üstlerini değiştirmeleri ve kurulanmaları için elbiseler ve havlular getirmiş.

Sıcak bir çorba hazırlamış ve ikram etmiş. Padişah ve adamlarının elbiseleri ısınmış, içleri ısınmış ve iyice kendilerine gelerek biraz da yağmurun dinmesini beklemişler. Sağanak durmuş.

Yeniden yola düşme vaziyeti alarak, hancıya borçlarını soran yavere, hancı bin altın efendim, demiş. Yaver şaşırmış. Nasıl olur, bir odun ve çorba parası bu kadar etmez, demiş.

Hancı, aman efendim, ormanın derinliklerinde, bu sıcacık hanı buldunuz ve ısındınız, doydunuz, ben odun ve çorbanın değil, ateşin parasını isterim, demiş. Padişaha bakan yaveri, onaylayan padişah bin altın vermesini söylemiş.

Ateş pahası, deyimi buradan çıkmış. Ateş pahası, çok pahalı, abartılı fiyatlar için söylenen bir deyimdir.

Ateş Pahası Deyiminin Anlamı Ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. irem dedi ki:

    Elinize sağlık ateş pahası deyiminin anlamı ve ateş pahası cümle kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  2. okşan dedi ki:

    Kim yazmışsa eline sağlık. Ben de bir örnek cümle yazayım bari. Cuma pazarında her şey ateş pahası almaya güç yetmiyor. :)

Yorum Yaz