Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Atatürk’ün Verginin Önemini Anlatan Sözleri

Atatürk’ün vergi vermenin önemini belirten sözleri nelerdir?

Ekonomi; milletlerin, devletlerin kuruluş ve yok oluş sebeplerinden biridir. Günümüz ekonomi dönemidir. Bu dönemde kalkınmak ve ilerlemek için ekonomiye önem gösterilmelidir.

KILIÇ VE SABAN KARŞILAŞTIRMASI

Atatürk; “fakir halkımızı zenginleştirmek, savaşta harabe haline gelmiş bulunan yurdumuzu mamur bir ülke haline getirmek için çok çalışacağız, üretken olacağız, tarım ve sanayiye gereken önemi vereceğiz” demiştir. Atatürk, aktarmış olduğu konuyu daha iyi kavratmak amacıyla, kılıç ve sabanı karşılaştırır. “Kılıç ve saban, bu iki fatihten birincisi ikincisine daima mağlup olmuştur” der. Neden mi? kılıç kullanan el bir müddet sonra güçsüzleşir, saban tutan el ise zamanla güçlü hale gelir. Mesela; Kanadaya, İngilizler ve Fransızlar birlikte gitmişlerdir, İngilizler saban kullanmış; Fransızlar ise kılıca önem vermişlerdir. Kazanan ise  sabanın değerini bilen, üretken İngilizler olmuş ve Kanada’yı himayeleri altına almışlardır.

OSMANLILARIN UYGULADIĞI YANLIŞ POLİTİKASI

Atatürk, bu açıklamasında,  Osmanlı Devleti’ne, Osmanlı Devleti’nin fütuhat politikasına da dayanır. Sultanların kişisel ve keyfi davranışlarıyla Anadolu’nun öz Türk olan nüfusunu yok ettiğini, ülkenin az üretim yaptığını, bir de üstelik lüks, israf ve şaşalı yaşamları nedeniyle devletin ekonomik ve mali kaynaklarının tükendiğini belirtir.

Atatürk, 1839 senesinde yaşanan Tanzimat döneminde ise yöneticilerülkeyi kalkındırmak amacıyla o dönemde sık kullanılan batıdaki iktisadi liberalizmi ve sürekli borçlanmayı kullandıklarını, bu politikanın ise bir müddet sonra birçok kapitülasyon birikmesine ve Türkiye’nin ekonomisinin iflâsa uğradığını anlatır. “Bu politika milli sanayimize ve el sanatlarımıza büyük darbeler indirdi” dedikten sonra “bize karşı yapılan rekabet gerçekten çok amansızdı, çok acımasızdı” diye ekler.

KAPİTÜLASYONLAR

Atatürk konuşmasında kapitülasyonları da uzunca anlatmıştır. Padişahlar tarafından yabancılara, önceleri hediye babında verilen imtiyazların giderek arttığını ve memleket ekonomisini sarstığını, sonuç olarak ülkenin ulusal egemenliğine ağır kayıplar vermiştir. “Oysa biz tam bağımsızlık istiyoruz, iktisadi, mali, adli, kültürel her alanda tam bağımsız olmayı amaçlıyoruz” diye söyleyen Atatürk, ulusal egemenliğin sadece bu yöntemle kazanılacağını da belirtir.

Atatürk’ün Verginin Önemini Anlatan Sözleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. acay dedi ki:

  sana katılıyorum

 2. nur dedi ki:

  çok iyi yaa teşekkürler

  1. yıldız dedi ki:

   E hani söz yok

 3. emine dedi ki:

  bunda söz yok

 4. eylem dedi ki:

  hani bunda söz

  1. elçin dedi ki:

   sana katılıyotum

 5. Adınız ... dedi ki:

  söz hiç yok

 6. ulaş dedi ki:

  neden söz yok…

 7. ismiyok dedi ki:

  hiç güzel bir site değil

Yorum Yaz