Atatürk’ün Türk Topluma Katkıları Nelerdir?

Bu yazımızda Atatürk’ün Türk topluma katkıları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusudur. Bir milletin devlet olarak savaşa girmesinden sonra devletin yıkılması ve yeni bir devletin yeni bir yapıyla inşa edilmesinde rol oynamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak Atatürk, son Türk devletinin kuruluşu ile Türk toplumuna bir katkı sağlamıştır. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle, kılık kıyafetin modernleşmesiyle, siyasi, idari ve iktisadi kalkınmanın gerçekleşmesiyle, eğitim ve öğretimin birleştirilmesiyle katkılar sağlamıştır.

Seçme ve seçilme haklarının kadınlara da verilmesiyle, soyadı ve medeni kanunun çıkartılmasıyla, ulusal ve yerel ajansların kurulmasıyla, devlet kurum ve kuruluşlarının yenilenmesiyle, bilim ve aklın araç olarak kullanılmasıyla Türk toplumuna katkılar sağlamıştır.

Mustafa Kemal Türk toplumuna katkı olarak, siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel birçok alanda modernleşmenin önünü açmıştır.

2 yorum

  1. Atatürk’ün Türk topluma faydalı elbette saymakla bitmez çünkü bugünlere ülkemiz onun sayesinde geldi. Bu kadar kapsamlı bir konuyu hem kısa hem de eksiksiz çok güzel anlatmışsınız.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.