Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Atatürk’ün Tarımı Desteklemek İçin Yaptığı Yenilikler - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Atatürk’ün Tarımı Desteklemek İçin Yaptığı Yenilikler

ataturkun-tarim-alanina-getirdigi-yeniliklerOsmanlı Devleti zamanında halkın temel geçim kaynağı tarımdı yani insanlar tarım faaliyetleri yaparak geçimlerini sağlıyorlardı. Bu nedenle de Osmanlı Devleti zamanında ülkede bulunan topraklar bir çok sistem kullanılarak devlet tarafından yönetiliyor ve çiftçi tarafından ekilip biçiliyordu.

Mustafa Kemal Atatürk hem devlet hem de halk için bu kadar önemli bir ekonomik faaliyet olan tarım için bir çok çalışmalar yaparak hem tarım yapan çiftçilere destek vermiştir hem de bu çalışmaları sayesinde ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmasına ortam hazırlamıştır.

Atatürk’ün Tarımı Desteklemek İçin Yaptığı Yenilikler:

  • Köylüye Para ve Kredi Verilmiştir: Ekip biçtikleri topraklar köylüye ait değildi bu nedenle de köylüler devlete aşar vergisi ödemekle sorumluydu. Köylüler bu vergiyi ödediklerinde kendi geçimlerini sağlamakta zorlanıyorlardı. Mustafa Kemal Atatürk bu sistemi değiştirmiştir ve uzun vadede olmak kaydıyla çiftçilere 4 bin lira kredi verilmesini sağlamıştır. Ziraat Bankasının kurulmasının temel amacı da bu durum olmuştur. Ayrıca 1929 senesinde köylülere kredi olanakları sağlayabilmek için Tarım Kredi Kooperatifleri kurularak faaliyete geçmiştir.
  • Mahsuller Geliştirilerek Korunmaya Başlamıştır: Tohumlar ıslah istasyonları ile koruma altına alınmıştır ve çiftçilere gerek tarım aletleri gerekse kimyasal gübreler konusunda yardımlar yapılarak tarım faaliyetleri arttırılmıştır.
  • Toprağı Olmayan Çiftçilere Toprak Verilmiştir: Osmanlı Devleti döneminde tarımı geliştirmeye yönelik çalışmalar esnasında köylüye toprak verilmesi kararı alınmıştır. Bu karar ile köylünün toprağı işlemesi, hem ihtiyaçlarını karşılaması hem de ülke ekonomisine katkı sağlaması hedeflenmiştir.
  • Tarım Okulları Açılmıştır: Ülkenin her yerinde nitelikli çiftçilerin yetiştirilebilmesi için tarım okulları açılmıştır. Bu çalışma kapsamında ilk tarım okulu Ankara’da “Ziraat Fakültesi” adı altında açılmıştır.

Atatürk’ün Tarım Alanında Yaptığı Yenilikler Konusundaki Yorum ve Önerilerinizi Sizler de Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Hersey icin tesekkurler

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781