Atatürk’ün Tarıma Verdiği Önem

Atatürk’ün Tarıma Verdiği Önem İle İlgili Yazı

Atatürk, kendisi de çiftçilik yaparak Türk milletinin efendisi olarak nitelendirdiği köylü ve çiftçiyi bilinçlendirmek, çağdaşlaştırmak ve sonuç olarak refah düzeyini arttırmak istiyordu. Yaptığı büyük devrimlere ziraat devrimini de katmak amacındaydı. Bu amaçla Ankara çevresinde örnek olacak bir çiftlik yaptırmak istedi. Ancak bilir kişiler kendisine “Ankara yazları kurak geçen son derece değişik bir iklime sahiptir. Toprağı kireçli, çorak, verimsizdir. Gıda kuvveti zayıf olan bu topraklar, başarılı bir ziraat yapmaya ve her çeşit bitki yetiştirmeye elverişli değildir. Burada asla ideal bir çiftlik işletmek mümkün olmaz. Siz İzmir veya Aydın bölgesinde toprağı verimli bir yere bu çiftliği kurarsanız daha iyi edersiniz.” Diyordu.

Atatürk’e göre bir şeyin zor olması yapılmasına engel değildi ve o zordan çekinmez aksine severdi. Hedeflediği her şeyi mutlaka yapmış olması buna kanıttır. Kendisine denilenlere kulak asmayarak ortasından Ankara – Eskişehir demir yolu hattı geçen, Ankara şehir merkezine beş kilometre uzaklıkta bulunan çıplak, bataklık ve sazlıklı 20 bin dönüm büyüklüğünde bir araziyi satın aldı. Burasının şehir merkezine yakın olması ve geniş bir alan olması sebeplerinden ötürü örnek çiftliği burada kurmaya karar vermişti. Atatürk 1925 senesinde 5 Mayısta buranın “Karanlık Dere Altı” adıyla anılan, iki tepenin geniş eteklerindeki alanlarda iki adet devasa çadır kurarak, iki adet traktörle çiftçiliğe başladı. Şu an günümüzde daha hala zengin biyolojik tür çeşitliliğine sahip örnek çiftliği yaparken Atatürk çiftlikte ziraat devrimi ile alakalı amaçladıklarını pratiğe dökmek istiyordu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hedefleri şunlardı:

Bu arazide bulunan ve Ankara’nın havasını bozan bataklığı kurutarak burada ağaç yetiştirip havayı güzelleştirmek,
Ankara ikliminde yetiştirmek imkânı olduğu hâlde göreneksizlikten ekilmeyen bazı ziraat bitkilerini
bu çiftlikte tecrübe ederek yetiştirip halka, çiftçiye gösterip yaymak,
Çiftçinin elinde bulunan tohumları ıslah etmek,
Çıplak ve ağaçsız olan Ankara ilinin her yerini ağaçlandırmak için burada meyveli ve meyvesiz
fidan yetiştirerek halka dağıtmak,
O zamana kadar o muhitte bulunmayan bazı verimli iyi cins hayvanları yetiştirip çoğaltarak köylüye
damızlık olarak vermek,
Geniş ve fennî bir ziraat yapabilmek için makineli ziraatın nasıl yapıldığını köylüye göstermek, faydalarını anlatarak köylüyü makineli ziraata teşvik etmek ve her sahada kurslar açarak köylüye bilgi vermek,
Çiftlikte ziraatın, arıcılık, sütçülük, tavukçuluk, sebzecilik, meyvecilik ve bağcılık gibi her şubesinin kurularak üretilen çeşitli mahsulün şehirde açılacak mağazalarda satılıp halka ucuz ve iyi vasıflı gıda sağlamak,
Ankara halkının temiz hava alma ihtiyaçlarını karşılamak üzere mesire, piknik ve eğlence yeri
olarak geniş bir koruluk ve orman alanı yapmak,

Ankara’da açılan Yüksek Ziraat Okuluna girecek lise mezunu gençlerin bir sene bu çiftlikte fiilen çalışarak staj görmelerini sağlamaktır. Gazi Mutafa Kemal, çiftçilerin iktisaden yükselmesi ve ürettiği mallarının korunması ve değerinde satılması için kooperatiflerin kurulmasını istemiş, kendisini de teşvik olsun diye Tarım Kredi Kooperatifine aza kaydettirmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk, öteki devrimlerinde olduğu üzere çiftlik işlerine de hassasiyetle yaklaşarak tarımcılık alanında pek çok yeni çalışmaların da başını çekmiştir. Bu çalışmalar şöyledir:

Çiftlikte yetiştirilen meyveli ve meyvesiz çeşitli fidanlarla bu ortamda yetişebilecek ıslah edilmiş
hububat tohumları elde edilerek çiftçiye dağıtılmış, Hollanda, Jersey, Simental gibi çok süt veren
ineklerle, Karaman, Merinos, Kıvırcık, Türkistan Karagül koyun cinsleri ve çok yumurta veren
Legorn, Faverol, Rodeylant tavukları yetiştirilip üretilerek damızlık olarak çiftçiye verilmiştir.
Çiftlikte üretilen ürünlerden elde edilen pastörize süt, peynir, yoğurt, tereyağı, yumurta, bal,
üzüm, gibi çeşitli ürünler Ankara’da açılan mağazalarda satışa çıkarılmış, bu suretle halka ucuz
ve temiz gıda sağlanmıştır.

Ankara Yüksek Ziraat Fakültesine okumak için gelen ve ileride memleketin çeşitli ziraat işlerinde
çalışacak lise mezunu gençler, çiftlik tatbikatını ve stajlarını Orman Çiftliğinde yapmışlardır.
Atatürk, yazın Ankara’nın sıcak havasından bunalarak çiftliğe piknik yapmaya gelen halkın serinlemesi ve plaj ihtiyacının karşılanması için çiftlikte Marmara ve Karadeniz isimlerinde iki havuz yaptırmış ve yine halkın yemek yemesini temin için gazino ve lokantalar açtırmıştır. Ayrıca çiftlikte çocukların eğlenmesi ve hayvanları tanıması için de bir hayvanat bahçesi kurulmuştur.
En son iktisadî işletme usullerine dayanarak kurulan çiftlikte yapılan ziraat sistemi Orta Anadolu
çiftçisine örnek olmuştur.

Kendisinin kurduğu Orman Çiftliğine bakarsak geçmişte yaptığı işlerin büyüklüğünü ve isteklilik ile gayretini daha iyi anlar, kıymetini biliriz.

Atatürk’ün Tarıma Verdiği Önem Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

1 yorum

  1. Şimdi Atatürkün yaptığı o yer noldu cumhurbaşkanlığı sarayı… Böyle bir şey yok bu saray kaçaktır.tamda 1150 odalı bir yer noldu o ağaçlara noldu o yeşil otlara söyleyin be noldu ATATÜRKÜM CcC

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.