Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Atatürk’ün Tarım Alanında Yaptığı Yenilikler

Tarım faaliyetleri, Anadolu’nun verimli topraklarında yaşayan Türk milletleri için her zaman çok büyük önem arz etmiştir. Geçmişten bugüne bu topraklarda yaşayan insanlar, geçimlerini tarımsal faaliyetler sayesinde sağlamışlardır. Cumhuriyetin ilanından sonra da Atatürk, bu konunun önemini anlamış ve tarımsal faaliyetlerin geliştirilebilmesi adına birçok çalışma yapmıştır. Bu sayede ülkenin kırsal kesiminde yaşayan halkın da zenginleşerek, ülke içerisindeki paranın geniş bir tabana yayılmasını sağlamıştır.

Osmanlı Devleti’nde toprak sahibi, hanedan ailesiydi. Bu yüzden köylüler, işleyip üstünden mahsül aldıkları topraklar için vergi ödemek durumundaydılar. Bu vergiler, çiftçilerin topraktan kâr etmesini zorlaştırıyordu. Atatürk, bu düzeni değiştirerek vatan topraklarının sahibi olarak köylüleri belirlemiştir. Bu sayede köylüler, toprak işlemek için verdikleri vergiden kurtulmuşlardır. Bununla birlikte devlet teşebbüsüyle kurulan Ziraat Bankası sayesinde de ihtiyacı olan çiftçilere kredi verilerek kalkınmaları sağlanmıştır. Bu krediler sayesinde çiftçi, toprağı işlemesine yardımcı olacak teknolojik aletlere sahip olma fırsatı yakalamıştır.

Atatürk, köy enstitülerinin açılmasını sağlayarak bu eğitim kurumlarında köylü insanlara detaylı ve kapsamlı bir eğitim vermiştir. Bu eğitim alanlarından birisi de tarım alanıdır. Köylüler, bu alanda gerekli eğitimi alarak topraklarını en verimli şekilde işleyebiliyor, ekonomiye daha fazla katkıda bulunuyorlardı. Üniversitelere de ziraat ile ilgili bölümler açılarak bu konuda ehil insanların yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Bununla birlikte Osmanlı Devleti’nde toprak sahibi olmayan birçok köylü, cumhuriyet sayesinde devlet tarafından işleyebileceği topraklarla ödüllendirilmiştir.

Atatürk’ün Tarım Alanında Yaptığı Yenilikler Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yapabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. beytullah dedi ki:

    İyi güzel ama biraz daha açabilirdiniz. tarım reformu 1929’da “Tarım Kredi Kooperatifleri” kurulması gibi tarih belirtilirse daha güzel bir yazı olabilir ama yinede güzel makale

Yorum Yaz