Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Atatürk’ün; “Tam Bağımsızlık Ancak Ekonomik Bağımsızlık ile Mümkündür.” Sözünü Açıklayınız.

Aşağıda Atatürk’ün; “Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile mümkündür.” sözünü açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, cumhuriyeti kurmasıyla beraber iktisat kongreleri toplamaya başlamıştır. Cumhuriyet ilk yıllarında kalkınma planlarının oluşturulması 1929 Dünya Ekonomik Buhranı nedeniyle inkıtaya uğrasa da ekonomik bağımsızlığın da kazanılması için birçok fabrika açılması devlet eliyle teşvik edilmiştir.

Bu nedenle Mustafa Kemal; “Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile mümkündür.” demiştir. Ekonomik bağımsızlığın elde edilmesi dış güçlerin iç işlerine karışmasını engellemektedir. Aksi takdirde üretim ve sermaye gücünü elinde bulunduran güçlerin tahakküm oluşturması ve zor kullanması daha kolay olmaktadır. Bu nedenle bir ülkenin bağımsızlığını elde etmesini gösteren en önemli değer ekonomik bağımsızlığın oluşmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sevilay dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Atatürk’ün; “Tam Bağımsızlık Ancak Ekonomik Bağımsızlık ile Mümkündür.” Sözünü Açıklayınız. hemen deftere geçirdim, Sakarya okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz