Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Atatürk’ün Sosyal Bilimlere Katkısı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Atatürk’ün Sosyal Bilimlere Katkısı

ataturkun-anilari-300x197Türk milletinin ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk diğer bilimlere olduğu gibi sosyal bilimlere de büyük önem vermiştir ve bu alanda bir çok çalışmanın altına imzasını atmıştır. Bu yazımızda sizlere Atatürk’ün sosyal bilimlere katkısı konusunda derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yapmış olduğu çalışmalar sayesinde sayısız bir çok alanda gelişmeler görülmüştür. Böylece sosyal bilimler başta olmak üzere Mustafa Kemal Atatürk bir çok bilim alanında yenilikler, çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır ve bu çalışmalara öncülük etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün diğer alanlarda yaptığı gibi sosyal bilimler alanında yapmış olduğu yenilikler ve çalışmalar da Türk Devletinin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için büyük bir önem arz etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Türk devletinin bağımsız, özgür ve çağdaş bir devlet olabilmesi için öncelikle sosyal bilimler alanları doğrultusunda eğitim, bilim, sanat ve teknoloji gibi alanlarda çalışmaların yapılarak bu bilgilerin öğrenilmesi için öncülük eden çalışmalarda bulunmuştur. Bununla birlikte gerek duyulan tüm maddi kaynakları ve değerleri de Mustafa Kemal Atatürk bizzat kendisi karşılanması için çalışmalar yapmıştır.

Türk Tarih Kurumunu, Türk Dil Kurumunu ve ardından da Dil Tarih ve Coğrafya fakültesini kurarak sosyal bilimlerin gelişmesini, tarih ile Türk dilinin araştırılmasını sağlamıştır.

1931 yılında Türk Tarih Kurumunu kuran Mustafa Kemal Atatürk, bilimsel alanda bir çok çalışmanın yapılması için kapı aralamıştır.

1932 senesinde Türk Dil Kurumunu kuran Atatürk, bu kurum ile de Türk dilinin araştırılıp geliştirilerek Türk diline gerekli önemin verilmesine ortam hazırlamıştır.

Atatürk’ün Sosyal Bilimler Alanında Yaptığı Çalışmalar Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ebru dedi ki:

    güzel yazıya güzel derim, çünkü Atatürk’ün Sosyal Bilimlere Katkısı mükemmel ötesi olmuş, Ben Mardin il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

  2. beğenen öğrenci dedi ki:

    iyi, benim şahsen hoşuma gitti, ev ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781