Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem

atatürkün-sanata-verdiği-önem1

Türk milletinin büyük kurtarıcısı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yaşadığı hayat boyunca ülkemizi yükseltmek, yüceltmek, geliştirmek ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çalışmıştır ve bu konuda da bir çok çalışmalar yapmıştır. Ülkemizin gelişmesi için ilimin, bilimin ve eğitimin kesinlikle gerekli olduğunu her fırsatta vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk, sanata da büyük önem vermiştir ve ülkenin gelişmesi ve ileriye gidebilmesi için sanatın kesinlikle olmazsa olmaz bir unsur olduğunu da her an ifade etmiştir.

Sanatı çok seven bir devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca sanata ve sanatçıya değer verilmesi gerektiğini vurgulamıştır ve kendisi de sanata ve sanatçıya büyük bir önem ve değer vermiştir. Kendisi de sürekli sanatın içinde olmuştur ve özellikle Namık Kemal’in şiirlerini okuyarak edebiyat alanına eğilmiştir ardında da 1927 senesinde “Nutuk” adlı eserini kaleme almıştır.

Edebiyat alanının yanı sıra müzik alanına da oldukça yakın olan Mustafa Kemal Atatürk, “Hayatta müzik lazım değildir çünkü hayatın kendisi zaten bir müziktir; müzik ile ilgisi olmayan varlık ise zaten insan değildir. Şayet söz konusu insan hayatı ise müzik kesinlikle vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.“sözü ile müziğin insan için en kadar gerekli ve önemli olduğunu ve kendisini de müziğe verdiği önemi ifade etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk müzik alanında da çalışmalar yaparak Türk halk ezgilerini derleyerek bu ezgilerin yayımlanmasını sağlamıştır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliği ile üniversitelere bağlı olarak eğitimli müzik sanatçıları yetiştirilmek üzere müzik bölümleri açılmıştır.

Atatürk’ün Sanata Verdiği Önem Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781