Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Atatürk’ün Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda Atatürk’ün özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Kız kardeşi Makbul Hanımdır. Annesinin isteğiyle mahalle mektebine giden Mustafa Kemal, babasının isteğiyle de Şemsi Efendi Okulu’na başlamıştır.

Babasını küçük yaşlarda kaybetmiştir. Ailesiyle birlikte dayısının çiftliğine yerleşmiştir. Burada kendine ait bir odada derslerine çalışmaya devam etmiştir. Küçük yaşlardan itibaren asker olma hayalleri kuran Mustafa Kemal mülkiyeden askeriyeye geçmiştir.

 

Asker olmak istemesinin arkasındaki nedenler;

Azimli olmasıdır.

Çalışkan olmasıdır.

Sabırlı olmasıdır.

Meraklı olmasıdır.

Zeki olmasıdır.

Düzenli ve disiplinli olmasıdır.

Askeriyeyi Selanik, Makedonya ve son olarak İstanbul’da tamamlayarak asker olduktan sonra birçok savaşta ve cephede görev almıştır. Osmanlı’nın son dönem askerlerinden biri olarak askerlik hayatı savaş meydanlarında geçmiştir.

Askerde,

Zeki birisidir.

İleri görüşlüdür.

Planlama ve uygulaması yerindedir.

Krizleri ve acil durumları yönetebilmektedir.

Risk almaktadır.

Milli Mücadele yıllarında askerlikten istifa ederek siyasi hayatına başlamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra da cumhurbaşkanı seçilmiştir. Siyasi hayatında da başarılı olmuştur.

Siyasi hayatında da,

Risk almıştır.

Demokrattır.

Cumhuriyetçidir.

Milliyetçidir.

Devletçidir.

İnkılapçıdır.

Siyasi hayatında Türkiye Cumhuriyeti’ni laik, sosyal bir hukuk devleti olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için çağdaş ve modern kanunları tatbik etmiştir. Birçok inkılap yaparak siyasi, idari ve iktisadi gelişmelerin önünü açmıştır. Bu anlamda 15 yıllık iktidarı boyunca devleti yönetmiştir. 10 Kasım 1938’de hayatını kaybetmiştir.

Atatürk’ün Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz