Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

Atatürk’ün Özel Teşebbüs Yanında Devletin de Yer Almasını Neden İstmiştir

Mustafa Kemal Atatürk’ün Özel Teşebbüs Yanında Devletin de Yer Almasını İstemesinin Nedenleri

Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu ilk yıllarda ekonominin özel girişimciler eliyle gelişmesi teşvik edilmiştir. Ancak devlet de bu gelişimler sırasında özel sektörün yanında çalışmalarına devam etmiştir. Bunun nedenlerini şöyle özetleyebiliriz:

1929 yılına kadar liberal çizgide seyreden dünya ekonomisi, bu yıl yaşanan büyük ekonomik kriz sonucunda sosyalist ya da karma ekonomik modellere geçmiştir. Türkiye de bu gelişmeleri takip ederek ekonomik gelişimini özel sektörün yanında devlet desteği de vermiş, üretime devlet de katılmaya başlamıştır. Yine aynı yıllarda Türkiye’de özel sektörün elinde yeterli sermaye birikiminin olmaması da yatırımların ağır ilerlemesine neden oluyordu. Devlet destekli yatırımların daha çabuk sonuç vereceği düşünülmüştür. Yine özel sektörün üretime katılması amacıyla 1927 yılında Sanayi Teşvik Kanunu çıkartılsa da bu kanun da özel sektörü yatırımda bulunmaya yetmemiştir.

Girişimciler, kısa zamanda çok gelir elde edecek işlere yöneldiği için üretimde pek çok alan açıkta kalmıştır. Ülkemizin bu üretim sahalarında da varlığını sürdürmesi açısından boş kalan yatırım sahalarında devletin çalışmalar yaptığı görülmüştür.

Ülkemizin doğu ve batı bölgeleri arasında yaşanan gelir adaletsizliği ve yatırımda dengesizliklerin önüne geçilebilmesi amacıyla devlet, yatırımın az yapıldığı şehirlere giderek bu bölgeleri kalkındırmak istemiştir. Özel sektörün, bu alanlarda devletin yanında yer almaması, yatırımların büyük ölçüde devlet tarafından yapılmasına neden olmuştur. Ayrıca ülkemizin sosyal bir devlet olarak kabul edilmesinden dolayı devlet, yatırım yapılmayan alanlara da el atarak bu alanları doldurmuş, halkın huzur ve refahının sağlanması için çalışmıştır.

Özel Teşebbüsün Yanında Devlet Desteğinin Bulunmasını Atatürk Niçin İstiyordu, kısaca bilgi verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Rahmi Şahin dedi ki:

    Özel teşebbüsün önünü kesmek ( yarı kominizm) devam etsin sivilleşme yerleşmesin diye”

Yorum Yaz