Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Nisan 2021

Atatürk’ün Örnek Çiftlik Kurma Nedenleri

Atatürk’ün Örnek Çiftlik Kurma Nedenleri hakkında yazı. Atatürk’ün Örnek Çiftlik Kurma Nedenleri

Geçmiş yıllardan bugüne kadar bir çok alanlarda Paşa çiftliği, Ata çiftliği isminde bir çok çiftlik görmüşsünüzdür. Bu çiftlikleri örnek olsun diye Atatürk yaptırmıştır. Peki neden böyle bir şeye gerek duyulmuştur?

Esasında sorunun yanıtı çok basit. Atatürk tarım ve çiftçilik değerlerine çok önem vermekteydi. Hatta köylü milletimizin efendisidir sözünü söyleyerek çiftçilerin ve köylünün halkın geri kalan için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Atatürk, tarımsal bir çok faaliyete imza atmıştır ve buradan elde edilen ürünlerin verimli olması için bir çok çalışmalar başlatmıştır. Bu çalışmalardan biri de kurulan bu çiftliklerdir. Kurulan örnek çiftlikler sayesinde tarım yapan insanlara örnek olmak amaçlanmıştır. Bu çiftliklerde düzenlenen çalışmalar ile düzenli çalışma yapılmış ve tarımsal ürünlerin verimi yükseltilmiştir. Ayrıca zamanlama sayesinde işlerin daha kolaylıkla halledileceği insanlara kanıtlanmıştır.

Atatürk’ün yaptırdığı bu örnek çiftliklerin içerisinde ahırlar, tarımsal alanlar ve tarım ürünlerinin toplandığı depolar yer alır.

Atatürk’ün Örnek Çiftlik Kurma Nedenleri hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz