Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Atatürk’ün Okul Gezilerinde Özellikle Tarih Derslerine Katılmasının Nedenleri Sizce Neler Olabilir?

Bu yazımızda Atatürk’ün okul gezilerinde özellikle tarih derslerine katılmasının nedenleri sizce neler olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa kemal, cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı olarak eğitim ve öğretime de çok önem vermiştir. Eğitim ve öğretim sayesinde cumhuriyetin temel inkılap değerleri gelecek nesillere aktarılacaktır. Bu nedenle eğitim ve öğretimde disiplin olarak tarih bilimi öne çıkmaktadır.

Atatürk, cumhuriyetin ilk yıllarında üniversitelerde ve çeşitli okullarda en çok tarih derslerine iştirak etmiştir. Bu derslerde tarihi kazanımların önemini vurgulamıştır. Tarihin en önemli kazanımı tarihi şahsiyetlerin objektif değerlendirilmesi, tarihten ilham alınması ve geleceğe bu şekilde yön verilmesi şeklindedir. Bunun için siyasi, sosyal, ahlaki ve hukuki olarak tarih disiplinine önem vermiştir. Tarih geçmişe ve geleceğe şekil vermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. arzum dedi ki:

    Atatürk’ün okul gezilerinde özellikle tarih derslerine katılmasının nedenleri biz gençlere tarihimizi öğretmek kutlu geçmişimizi bizlere anlatmak ve devletimizi tanıtmaktır.

Yorum Yaz