Atatürkün Müziğe Verdiği Önem Kısa Kompozisyon

Atatürkün müziğe verdiği önem kısa kompozisyon hakkında bilgi kısaca

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk müziğe ve sanata büyük önem verirdi. Müzik dinlemeyi de çok severdi. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte başlayan modernleşme sonrasında opera ve batı müziğinin de yaygınlaşmasını sağlayan Atatürk, kendisi de müzik ile ilgili etkinliklere katılarak halkın ilgisini çekmek istemiştir.

Atatürk’ün hayatında müziğin her zaman yeri olmuştur. Sanatın bir toplum için ne kadar önemli olduğunu bildiği için Türk milletini sanata yöneltmek istemiştir. Müziğe olan sevgisi ile şarkılara her zaman kendisi de eşlik eden Atatürk müziğin evrensel bir dil olduğunu söylemiştir.

Atatürk müziğe verdiği önemi hayatta müziğe ihtiyaç duyulmadığını, zaten hayatın müzik olduğunu söyleyerek belirtmiştir. Ona göre müzikle alakalı olmayan varlıklar insan değildir. Müzik olmadan bir hayat mümkün değildir ve hayatın neşesi, ruhu, sevinci için müzik şarttır. O müziğin her türünü benimsemiş ve her müzik türünü düşünmeye değer bulmuştur.

Bu düşünceleri nedeni ile Atatürk halka müziği sevdirmek istemiştir. İnsanların müzik ortak dili altında toplanmasını ve aktif olarak müzikle ilgilenen insanlar olmasını hedeflemiştir. Halka örnek olarak da hayatında müziğe büyük yer vermiştir.

Atatürkün Müziğe Verdiği Önem Kısaca Vikipedi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

13 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.