Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri

Atatürkün kişisel özellikleri nelerdir, Mustafa Kemal Atatürk kişilik özellikleri hakkında kısaca bilgi

Atatürk, bütün dünyanın saygıyla andığı vatansever bir liderdir. İleri görüşlülüğü ve askeri dehası sayesinde ülkemize büyük hizmetleri olmuştur. Doğru bildiğini savunan, sabırlı ve disiplinli bir insandır.

Atatürk

Vatanseverliği: Ülkesinin bağımsızlığını kazanması adına gece gündüz çalışmış ve Milli Mücadele’ye bizzat katılmıştır.

İdealistliği: Savaştan yeni çıkmış yorgun ve fakir Türkiye’nin gelişmesini, zenginleşmesini sağlamak için çeşitli devrimler yapmış, devrimlerin sürdürülebilir olması için çalışmıştır.

Sabırlılığı: Bir konu hakkında hızlı karar vermez, o konu üzerine bolca düşünür ve çevresindekilere tanışırdı. Aceleci olmaktan kaçınır, en doğru kararı vermek isterdi.

Hakikati Arama Gücü: Etrafındaki kişilerin söylediklerine anında inanmaz, önce araştırma yaparak konu hakkında gerçek bilgiye ulaşmaya çalışırdı. Hurafelere önem vermez, aklın ve bilimin öncülüğünde hareket ederdi.

İleri Görüşlülüğü: Özellikle askeri alanda cephelerde düşmanın nereden çıkarma yapacağını hep doğru tahmin ederek zaferler kazanmıştır.

Açık Sözlülüğü: “Ben söyleyeceğimi halkımın önünde söylemeliyim. Bir yanlışım olursa halkım beni düzeltir.” diyerek doğru bildiğini herkesin içinde söylemekten çekinmezdi.

Mantıklı Oluşu: Devlet işlerinde her zaman en mantıklı olan uygulamaları tercih etmiştir. Hayalperest fikirlere kanmamış, her zaman akılcı düşünerek karar vermiştir. Ülke menfaatleri açısından her zaman doğru olan politikaları uygulamıştır.

Disiplinli Oluşu: Karar almadan önce konuyu derinlemesine incelerdi. Daha sonra konu hakkında araştırma yapardı. Son olarak disiplinli bir şekilde karar verirdi. Hayatında her zaman bu şekilde hareket etmiştir.

Dindarlığı:  “Ey millet, Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran’daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor.” İşte Atatürk bunları samimi bir şekilde söyleyecek kadar Allah’a, peygambere ve kutsal kitaba inanan bir insandır.

Liderliği: Verdiği kararların uygulanmasını sağlayan bir liderdir. Sürekli yaptığı teftişlerle kendini gösterir, böylece emri altındakilerin verimli çalışmasını sağlardı. Askerlik alanında olduğu kadar sivil alanda da başarılı bir lider olmuştur.

Eğitimciliği: Atatürk, eğitime önem veren bir liderdir. Öyle ki yeni alfabenin kabul edilmesinden sonra eline tebeşiri alıp kara tahtanın başına geçerek yeni harfleri halkına kendisi öğretmiştir. Eğitimci kişiliğinden dolayı ona “Başöğretmen” unvanı verilmiştir.

Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Fedat dedi ki:

  Harika inkılap sınavına hazırım

  1. Dfhtlyh dedi ki:

   Bende hazırım

  2. Anonim dedi ki:

   Çok eksik var ☹️👎💔

   1. Esma dedi ki:

    Bencede doğru çoook eksik var

   2. Anonim dedi ki:

    çok haklısın

 2. Anonim dedi ki:

  Ódevimi bunun sayesinde yapiyorum!!!!! mUHTEŞEM

  1. Anonim dedi ki:

   Gerçekten mi?

 3. NİSANUR BURAK dedi ki:

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İŞİME ÇOK YARADI

 4. jessica may dedi ki:

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ

  Mustafa Kemal; çok yönlü, üstün yetenek, zeki ve kuvvetli iradeye sahiptir. Bunlar Mustafa Kemal’in Türk milletinin en büyük lideri olmasında ve tüm dünyaca kabul edilmesinde etkili olan özellikleridir.

  Vatanseverliği
  ► Mustafa Kemal, bir asker olarak birçok cephede vatan savunmasının en güzel örneklerini verdi.
  ► Vatanı savunmanın yüce bir görev olduğunu belirtti. Çanakkale Cephesi’nde askerlerine: “Size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçen zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar gelebilir.” diyerek Türk ordusunun Çanakkale Savaşlarındaki başarısının nasıl gerçekleştiğini ortaya koymuştur.
  ► Sakarya Meydan Savaşı’nda Mustafa Kemal askerlerine şu emri verdi: “Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk edilemez.” Bu emrin harekete geçirdiği vatanseverlik duygusu Türk ordusuna büyük bir zafer daha kazandırdı.

  İdealistliği
  ► Atatürk’ün ideali; Türk milletinin çağdaş, hayat seviyesi içinde yaşayan bir millet olarak varlığını yükseltmektir.
  ► Onun ilkeleri bu ideali gerçekleştirmeye yöneliktir. dersimiz.com
  ► Mustafa Kemal, Onuncu Yıl Nutku’nda, az zamanda çok büyük işler yapıldığını belirtmiş, ancak bunları yeterli görmemiştir.
  ► Mustafa Kemal, idealistliğinin bir gereği olarak şunları söylemiştir: “Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.” Bu ideal yalnızca Atatürk’ün değil, aynı zamanda Türk milletinin de idealidir.

  MKA
  Hakikati (Gerçegi) Arama Gücü
  ► Mustafa Kemal, gerçekçi bir insandı. Gerek dış politikada gerekse iç politikada hiç hayalci olmamış,
  ► milleti gerçekleşmesi mümkün olmayan emeller peşinde koşturmamıştır.
  ► “Bizim; akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en büyük özelliğimizdir.” sözü bu özelliğine en güzel örnektir.

  Çok Cepheliliği (Yönlülüğü)
  ► Mustafa Kemal, üstün bir komutan eşsiz bir devlet adamıdır.
  ► O, pek çok alanda ortaya koyduğu görüşleriyle milletini aydınlatmış; kalkınmanın, gelişmenin ve çağdaşlaşmanın yollarını göstermiştir.
  ► Mustafa Kemal, hem fikir hem de hareket adamıdır. |
  ► Askerlik, tarih, eğitim, sanat ve ekonomi konularında görüşlerini açıklamakla kalmamış aynı zamanda bu görüşlerini uygulamıştır.
  ► Mustafa Kemal, bu özelliklerinin yanında kendine güveni, göreve bağlılığı, çabuk ve doğru karar verme gücü ile de çok cepheli bir önderdir.

  Gurura ve Ümitsizliğe Yer Vermemesi
  ► Mustafa Kemal, gerçekleştirdiği büyük ve küçük bütün işlerinden sonra gurura veya büyüklenmeye kapılmamıştır. Kendisine farklı davranılmasından hoşlanmazdı.dersimiz.com
  ► “Benim müstesna olduğuma dair bir kanun yoktur.” sözü bu özelliğini vurgulamaktadır.
  ► Mustafa Kemal, hayatı boyunca yapacağı bütün işlerde şu şekilde düşünürdü: “Ben bir işte nasıl muvaffak olacağımı düşünmem. O işe neler engel diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı iş kendi kendine yürür.”
  ► Çanakkale Savaşları sırasında cephanesi olmayan asker karşısında süngü tak emrini vermesi onun : zor durumlarda bile ümitsizliğe düşmediğini göstermektedir.

  İleri Görüşlülüğü
  ► Mustafa Kemal, olayların gelişmesini sezgileriyle değerlendirerek sonucunda neler olabileceğini isabetli bir şekilde tespit ederdi. Onun ileri görüşlülüğünü gösteren pek çok örnek vardır.
  ► “Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yetmez. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi gereklidir.” sözü bu özelliğini gösterir.
  ► Çanakkale Savaşlarında düşmanın nereden çıkarma yapacağını tahmin etmesi, II. Dünya Savaşı’nın çıkacağı 1932’de bir yurt gezisinde “Kırk asırlık Türk yurdu, düşman elinde bırakılamaz.” diyerek ilerde Hatay’ın ana vatana katılacağını belirtmesi onun bu özeliğini en iyi şekilde ortaya koymaktadır.

  Yöneticiliği
  ► Mustafa Kemal, üstün nitelikli ve çok yönlü bir yöneticiydi.
  ► O, bu özelliğini cephede, mecliste ve cumhurbaşkanlığı makamında bütün yönleriyle ortaya koymuştur.
  ► Atatürk’ün yöneticilik özelliklerinden biri, yeri ve zamanında en doğru kararı alması ve bunu taviz
  ► vermeden uygulamasıdır. Onun başarısının sırrı bu özelliğinde yatmaktadır.
  ► Yapacağı işlerde ani kararlar vererek değil, uzun uzun iyice düşündükten sonra ve sırası geldikçe uygulama safhasına koyarak başarılı olmasını bilmiştir.
  ► “Bir işi zamansız yapmak o işi bozmak, başarısızlığa uğratmaktır. Her şey sırasında ve zamanında yapılmalıdır.” diyerek yöneticilikte nasıl başarılı olunacağını göstermiştir.

  Eğitimciliği
  ► Mustafa Kemal, birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da milletimizin çağ atlamasını atılım yapmasını sağlayan büyük bir önderdir.
  ► Mustafa Kemal, “Cumhurbaşkanı olmasaydınız ne olmak isterdiniz?” sorusuna “Millî Eğitim Bakanı olarak millî kültürü yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdi.” karşılığını vermiştir.
  ► Mustafa Kemal, büyük bir eğitimci ve ebedi “başöğretmen”dir. Yeryüzünde onun gibi yazı tahtası başında milletine ders veren başka bir devlet adamı yoktur.

  Sanatseverliği
  ► Mustafa Kemal, Türk toplumunun yüksek bir sanat yeteneğine sahip olduğuna inanıyordu.
  ► Mustafa Kemal döneminde, sanatçı yetiştiren okullar açıldı. Avrupa’ya öğrenci gönderildi.
  ► Mustafa Kemal, her fırsatta sanatçıları ve sanat eserlerini takdir ederdi. Sanat ve sanatçıyla ilgili görüşlerini dile getirerek özendirici bir rol oynardı. Onun bu konulardaki sözlerinden bazıları şunlardır: “Yüksek bir insan toplumu olan Türk milletinin tarihi bu özelliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.”
  ► Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hafta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız.” sözleri sanatseverliğini vurgulamaktadır.

  İnsan ve Millet Sevgisi
  ► Mustafa Kemal, bütün davranışlarıyla her şeyden önce, kendi milletine karşı olan sorumluluğunu ortaya koymuştur.
  ► Türk milletinin şerefi ve hakları söz konusu olduğunda, bunların korunmasını görevlerin en kutsalı saymıştır.
  ► Onun şu sözleri insan sevgisi hakkındaki düşüncelerini çok güzel açıklamaktadır: “En uzakta zannettiğimiz bir olayın bize bir gün etki etmeyeceğini bilemeyiz. Bunun için insanlığın hepsini bir vücut ve bir milleti bunun bir organı saymalı gerekir. Bir vücudun parmağının ucundaki acıdan diğer bütün organlar etkilenir.”

  İyi Kalpliliği
  ► Mustafa Kemal iyi kalpli, temiz yürekli bir insandı. İnsanlığın huzur ve barış içinde yaşaması için çaba sarf etmişti. Kalbi insan sevgisiyle doluydu.
  ► İkinci Dünya Savaşı’nın belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı sıralarda Mustafa Kemal, şunları söylemiştir:
  ► “İnsanları mutlu edeceğim diye onları birbirlerine boğazlatmak insani olmayan ve son derece üzücü olan bir sistemdir.” “İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirine yaklaştırarak, onları birbirine sevdirerek karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket enerjidir.”

  1. sıradan bir öğrenci dedi ki:

   kısa ve anlamlı çok güzel çok işime yaradı teşekkürler

   1. Anonim dedi ki:

    ataürk özeliği nelerdir

  2. Elanur dedi ki:

   Bence güzeldi sevdim

  3. Ahmet dedi ki:

   Çok güzel bir ahlak olmuş

 5. ahu dedi ki:

  çok işime yaradı teşekkürler

 6. esra nur dedi ki:

  çok iyi oldu

  1. ahu dedi ki:

   evet gerçekten çok iyi oldu.

  2. umay dedi ki:

   çok iyi herkes denemili

 7. Esra dedi ki:

  Biraz daha uzun olsaydı .Ginede teşekkürler

 8. Kübranaz dedi ki:

  Kısa ve öz olmuş proje ödevim için çok yardımcı oldu

  1. Sena dedi ki:

   Bende proje ödevi için yardımçırpınan oldu çooook teşekkürler

 9. lale dedi ki:

  çok iyi, ödevime yardımcı oldu

 10. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkürler. Bana çok yardımcı oldunuz

 11. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Ödevime yardımcı oldunuz

  1. Anonim dedi ki:

   bencede projem için kısa ve öz olmuş teşekkürler

 12. Gunes dedi ki:

  Çok iyi sagol

 13. Goy dedi ki:

  ÇOK UZUN AMA HERKES AZ DİYO ÇÜNKÜ HERKES ATLIYABILIR…SEVİYOM ZEYNEP YANLIŞ OLDU ZEYBEK

 14. Anonim dedi ki:

  çok iyi Türkçe ödevine çok yardım etti

 15. FİLİZ dedi ki:

  güzel ve kısa

 16. Egemen dedi ki:

  Kısa ve güzel

 17. eee dedi ki:

  ne biçim site

  1. bulurum seni dedi ki:

   DOĞRU SÖYLÜYORSUN ATATÜRK DİNDAR DEĞİLDİ DİNİ YÖNÜ ZAYIFTI AMA DİĞER ÖZELLIKLERI TASIYODY

 18. ömer dedi ki:

  harika teşekkür ederim çok işime yaradı

 19. Elif Zeynep dedi ki:

  Çok güzel ödevimi kolay yapıyorum

 20. Irmak dedi ki:

  Bayıldım resmen çok güzel

  1. damla oğuz dedi ki:

   aynen katılıyorum.

  2. BEN dedi ki:

   evet hoş gerçekten cnm

 21. adım bayram bayram dedi ki:

  Cok guzel biraz uzun ama guzeeeel

  1. Batuhan dedi ki:

   Ben anlamadım ve çok kısa çok kötü bir site ödevimi yapamıyorum yahuuuu

   1. Emrre dedi ki:

    Ne yiyini beyenmedın anlama boşver devını yap yetr

 22. gamze dedi ki:

  çok iyi kısa verdiniz için teşekürler

 23. polatcan dedi ki:

  çok güzel

 24. muhammet dedi ki:

  çok iyi ama çok uzun olsa

 25. Havva AKKAYA dedi ki:

  Biraz uzunmuş ama beğendik.

 26. nisanur dedi ki:

  çok güzel bence defterime hemen yazmalıyım yazmayanları tercih etmiyorum cnm

  1. kaan dedi ki:

   çok güzel ama biraz daha uzun olaydı

 27. bilal dedi ki:

  şaka çok beyendim

  1. nisanur dedi ki:

   ne şakası yaa bence çok güzel …

   1. zeynep dedi ki:

    bencede şaka deyil yani çok ghüzel

 28. bilal dedi ki:

  hiç beyenmedim çok uzun

 29. bilal dedi ki:

  çok beyendim çok kısa

 30. helin dedi ki:

  çok güzel bayıldım

 31. kadrıye dedi ki:

  kısacası super

 32. admin dedi ki:

  neyi az bunun allahım ya malmısınız

 33. asiye dedi ki:

  Kısa , öz ve gerekli olanlar tam olarak yazılmış ;) Teşekkürler …

 34. raziye dedi ki:

  benim aradığım bu değildi

  1. yok dedi ki:

   ne demek o zaman baska yere gıreydın canım

  2. fırat dedi ki:

   Ne yapiyim biz beğendik

 35. ahmet ilhan dedi ki:

  süper

 36. nisa dedi ki:

  çok güzel

 37. asude dedi ki:

  çok güzel ama baya eksik var…

 38. jtugthj dedi ki:

  harika bir yer artık hep kullanırım

 39. kerem yıldırım dedi ki:

  çok güzel

 40. aslı dedi ki:

  bence iyi ödevlerimdede yardımcı oluyor

 41. asddasdda dedi ki:

  çok teşekkür ederim
  ödevime yardımcı oldunuz

 42. wenesa dedi ki:

  hoşgörülü!! birde!!!!!!! :)

  1. Şewal dedi ki:

   yaaa güzel anlatılmışta eksik yazmışsınızz

 43. 05396062029 dedi ki:

  iyiymiş

 44. ferdi knt dedi ki:

  solu ödevimi yabatı :D

  1. seferali dedi ki:

   çok iyi hemde

 45. selma dedi ki:

  vallaha hepiniz mal sınız

 46. burhan dedi ki:

  çok güzel özelikleri varmış

 47. ahsen dedi ki:

  çok irenç madde halinde değil

  1. irana dedi ki:

   bu da emek bence saygılı davran

 48. hasancan dedi ki:

  ben atatürk e inanıyorum…

  1. hasancan dedi ki:

   ben atatürk e inanıyorum…

 49. ceylan dedi ki:

  ödevime yardımcı oldu

 50. umutcan kaya dedi ki:

  abici ben 15 yaşındayım ve kim gsli

  1. İBRahim soylu dedi ki:

   umutcan beni adım

 51. halenur dedi ki:

  saymakla bitmezyazsak roman çıkar

 52. Berrin dedi ki:

  Bence de çok güzel olmuş.Türkçe ödevime yardım etti.

 53. adsız dedi ki:

  Yalancısın bence çok yanılıyor tuna bora çok haklı

 54. su dedi ki:

  Tşkler çok yardımcı oldunuz.

 55. bilinmeyen kişi dedi ki:

  çok güzel beğendim ben açıkcası

 56. ayşe dedi ki:

  olabilir hocanın merhametine kalmış

 57. aylida(aelita) dedi ki:

  ben performansımdan 100 aldım çok güzel hakaret etmeyin.ben beğendim ellerinize sağlık çok yararlı bir bilgi kolay gelsin.

 58. Aylida dedi ki:

  ben göre cok guzel.

 59. özdemir dedi ki:

  ben hepsini yazdım sizde yazın
  çok güzel

 60. kemal dedi ki:

  bence kişisel özellikleri çok güzel kolaysa yapın bakalımda görelim

 61. Selen dedi ki:

  Semanur sana kimler Atatürkü nasıl anlattıysa at gözlüğünü çıkarmadan anlatmış..Baban belli olduğu için mi Atatürk’e iftira atıyorsun.Cenaze namazı kılınmamış araştırdın mı? Allah size beyın verdi çalıştırın diye kafanızın üstünde ot nıyetıne süs diye taşıyın diye değil.Seni büyüten ananında babanında senin gibi cahil kızı olması normal diye düşünüyorum.Bence; sen okuma kocaya kaç evlen çocuk yap kocan üzerine kuma getirsin… tamam mı bebişim

  1. KEMALİST dedi ki:

   Bence de çok haklısın bunların hepsi ATAMIZ sayesinde şuan Atatürk olmasaydı sen özgür özgür bunu bile yazamazdın.

 62. Semanur dedi ki:

  çok yalan içerikli bir anlatım bence.Çünkü atatürk hristiyandır.Bunu dile getirmişti.Sadece allahı ve peygamberimiz için konuştu hatta cenazesinde ne namaz kılındı ne de imam geldi…

   1. havva dedi ki:

    bnce anlamlı bir şey

  1. Tuna Bora dedi ki:

   Bence ATATÜRK hristiyan değildir bana göre çünkü cevapıda:
   ATATÜRK hristiyan olsaymış Türk milletini Kurtarmaz İngiliz,Rus,İtalya vb… Ülkeleri
   Kurtarırdı.

  2. YALANCISIN BENCE dedi ki:

   asıl senin anlatımın yalan Atatürk hritiyan olsaydı neden Türkiye’nin lideri???

  3. Hazal dedi ki:

   Bilip bilmeden konuşma sen Türkiye sokaklarında istediğin gibi gezebiliyosan, istediğini giyebiliyosan önce Allah’ın, sonra Atamızın sayesinde. araştırmadan etmeden tayyipçi ailenden duyduğun şeylerle burda klavye artistliği yapma istemiyosan git nerde yaşyosan yaşa

 63. kübra dedi ki:

  çok güzel teşekkür ederim.Ha bu arada beğenmeyen arkadaşlar kolaysa kendileri yapsınlar

 64. can dedi ki:

  inşallah performans ödevinden 100 alırım

 65. elif dedi ki:

  istediğim şeyi bulamadım ama güzel biraz

 66. elif dedi ki:

  çok güzelll

 67. elanur dedi ki:

  atatürk neden büyük bir insandır

  1. öznur duran dedi ki:

   çok güzel ve ayrıntıları kısa olması daha güzel

   1. oznur dedi ki:

    ireç bence ama ira edr

 68. ayşe dedi ki:

  performanstan 100 aldım

 69. Sevval dedi ki:

  Daha ayrntili olmalydi ama idare edr

  1. ism yk dedi ki:

   dogru :)birde hoşgörülü birde alçak gonullu olsaydi

 70. asd dedi ki:

  Gerçekten çok güzel olmuş. Fakat Atatürk dindar değildir, cumhuriyetçidir. Bunu düzeltmenizi isterim.

  1. Hazal dedi ki:

   Atatürk hem dinine önem veren, hemde idealist ve cumhuriyetçidir. bu yüzden bilgi doğru.

 71. zeynep dedi ki:

  beğendim hoş bir sayfa
  :D

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen güzel zeynepçim

 72. :sa:asdsad:asd dedi ki:

  İYİ GÜZEL… BEĞENDİM MUHTEŞEM :D :)

  1. umut dedi ki:

   çok güzelmiş

   1. Anonim dedi ki:

    hiç olmamış

 73. nehir dedi ki:

  çok işime yaradı sağalun. sizi çok severim

Yorum Yaz