Atatürk'ün, Hz. Muhammed (s.a.v.) İle İlgili Bir Sözünü Yazınız.
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Atatürk’ün, Hz. Muhammed (s.a.v.) İle İlgili Bir Sözünü Yazınız.

Bu yazımızda Atatürk’ün Hz. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili bir sözünü yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal’in din hakkındaki görüşleri bellidir. Bu nedenle Milli Mücadele yıllarından evvel ve Milli Mücadele’nin ilk safhasında dini his ve fikirlerin doğru olarak kullanılmasında etkili olmuştur. Bu dönemde yaptığı açıklamalarla din hakkındaki görüşlerini ortaya koymuştur.

Mustafa Kemal’in Hazreti Muhammed (s.a.v.) ile ilgili sözü, O’nun numune-i imtisal olarak görülmesi, örnek alınacak tek şahsiyet olması şeklindedir. Peygamber (a.s.), peygamberlik vasıfları ve beşeri vasıfları gereğince en kamil insan olarak bütün Müslümanlar için bir örnektir. Mustafa Kemal de buna işaret ederek peygamberlik vasıflarından bahsetmiştir. Mustafa Kemal’in din hakkındaki görüşlerinden bazıları bu şekildedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. koray dedi ki:

    Atatürk’ün Hz. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili bir sözü de şudur; “Bütün dünyanın Müslümanları Allah’ın son peygamberi Hz. Muhammed’in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed’i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet’in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler.”

Yorum Yaz