Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Atatürk’ün Hayatı Özet

Sizler için Atatürk’ün hayatı kısaca sizlere Atatürk’ün hayatı özet bilgi vereceğiz.

Atatürk’ün Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk, 1881’de Selanik’te dünyaya geldi. Annesinin adı  Zübeyde Hanım, babasının adı ise  Ali Rıza Efendi’dir. İlkokulu, Mahalle Mektebinde başlayıp Şemsi Efendi Okulunda tamamlamıştır. Ortaokula Selanik Mülkiye Rüştiyesinde başlayıp Selanik Askeri Rüştiyesinde tamamlamıştır. Lise eğitimini Selanik Askeri idadisinde almıştır. Üniversite eğitimini ise  Harp Okulu ve Harp Akademisiyle tamamlamıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından ismine  “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı.

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma çerçevesinde Ülke topraklarının düşmanlarca paylaşılması üzerine Mustafa Kemal,  19 Mayıs 1919 da Samsunda  milli mücadeleyi başlattı.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de başarılarıyla ve  TBMM’nin açılmasını sağlaması nedeniyle Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilanıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi.

1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e TBMM tarafından “Atatürk” soyadı layık görüldü. Atatürk, yenilikleri, savaşlardaki başarıları, imzaladığı inkılâplar sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin  çağdaş medeniyet seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata veda etti. Ülkeyi yasa boğdu.

Atatürk’ün hayatı her Türk’e örnek  vatan sevdalısı, destansı bir hayattır.

Atatürkün Hayatının Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Bence çok güzel

 2. eda dedi ki:

  ordamısınnnn yazdım iştee

 3. Hazal naz dedi ki:

  Bencede çok kısa emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim

 4. NAHİDE dedi ki:

  Güzel olmuş ama sadece özetini vermiş. Daha da güzel olabilirdi. Ilk gördüğümde ataturkun hayatını anlatacak sandım ama uzun ÖZET vermiş eee ne diyelim yine de emek vermiş
  NOT:

 5. Rıfat Yildizoglu dedi ki:

  Benim işime yaradı

 6. Muhammed dedi ki:

  Çok güzel elinize sağlık

 7. Veysel ceylan dedi ki:

  Gerçekten çok iyi olmuş atayı zaten severim bu yazi sayaesinde milli duygular bir daha kabardi

 8. yunus emre dedi ki:

  kim yazdıysa ellerine sağlık ödevimi yaptım.

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen bende deneme sınavı için çalıştım kim yazdıysa ellerine sağlık

  2. Anonim dedi ki:

   Güzel ama uzun

  3. Muhammed dedi ki:

   Ben yazdım tesekkür ederim

 9. Eren dedi ki:

  Hiç olmamış desem yalan olur. gerçekten emeği geçenlerin eline sağlık ödevimi yaptım sayenizde.

  1. ikbal dedi ki:

   Çok güzel yazmışsınız çok teşekkür ederim.

   1. hazal ayışık dedi ki:

    bencede güzel yazmışlar

 10. NEDEN dedi ki:

  Annem burayı sapık site zannetti. :) bu arada ödevim hemen bitti beğendim Atatürkün hayatı özet kısa olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

  1. ayla dedi ki:

   bencede dangalak

   1. erva dedi ki:

    kim hazırlamışsa eline sağlık, kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

    1. Elif dedi ki:

     Çok ama çok güzel olmuş sana katılıyorum

    2. ZeNGİN dedi ki:

     bak fakir

  2. rabia dedi ki:

   çok sağa olun

   1. yunus dedi ki:

    çok güzel olmuş

  3. murat mayuk dedi ki:

   neneden oyle sanetı

  4. Anonim dedi ki:

   Çok uzun olmuş ama güzel olmuş

  5. mine dedi ki:

   Aynen çok iyi olmuş tebrik ederim

 11. ayla dedi ki:

  çok güzel beğendim

 12. Donathello dedi ki:

  ödevimi burdan yaptım

  1. remzi dedi ki:

   ben de beğendim Atatürk’ün hayatı kısaca güzel olmuş.

   1. tuana ırmak dedi ki:

    neresi kısa saf

    1. Anonim dedi ki:

     Bu sana uzun bile geldiyse yuh

     1. gökhan KESER dedi ki:

      yo bence gayet kısa

   2. Anonim dedi ki:

    Evet çok güzel olmuş kìsaca

 13. Sena nur dedi ki:

  Çok güzel olmuş

 14. E VE K AİLESİ dedi ki:

  kısa ve öz

   1. Anonim dedi ki:

    Öyle bir cevap varmı ya😄😄

 15. ali dedi ki:

  idare eder :(:(:(:(:(:(

  1. Anonim dedi ki:

   Bence güzel olmuş Atatürk’ün hayatı daha güzel bir canlıymış ki öyle bir milli bayramlardan bizi milli bayramlardan bizi korumak için Düşmanların elinden bizi kurtarmış Ama bir gün Düşmanların elini kurtaran bir Atatürk hayatı gelmiş adı Zübeyde Hanım ve Zübeyde Hanım babasının adı Ali Rıza Efendi fendi İlkokulu rüştiyesinde işyerinde asgari İlkokulu’na duymuştur babasının adı babasından duyurmuş babasının adı babasının duyulmuş babasının adı sormuştur 1981’de Atatürk bin d sormuştur 1981’de Atatürk 1000 de Doğan 2 sormuştur 1981’de Atatürk binde Doğan 2000-2500 binde doğan bir Atatürk 200 bin dolar Atatürk 1981 yılında Atatürk’ün hayatı ile ilgili bir hayatı ile ilgili bir şehri dışında olarak hayatı ile ilgili bir çevre dışarı olarak hayatını kaybettiõ

   1. Anonim dedi ki:

    Çok güzel olmuş sayende ödevimi yaptım

 16. Anonim dedi ki:

  fena olmamış

 17. Meryemcan dedi ki:

  Bence iyi bir site ama yazılanlar çok uzun

 18. Anonim dedi ki:

  cok güzel

  1. Anonim dedi ki:

   Hayır Hiç güzel değil de

    1. Anonim dedi ki:

     Emeye saygı

     1. Kjk dedi ki:

      Bence de emee saygı çok güzel olmuşsun çok beğendim ellerine sağlık çok güzel teşekkürler

   1. Ayşe dedi ki:

    Bence güzel bu mal beğenmiyor

    1. Zeynepsilaalyanak dedi ki:

     Bence mal demen hoş değil

   2. Anonim dedi ki:

    GÜZEL DEGİLDE NE

 19. defne dedi ki:

  insan biraz acır az yazar

  1. Feyza dedi ki:

   Doğru söylemişsiniz güzel yazmışlar ama çok uzun ben özet diyemicem tamamen uzun bir şekilde hayatı diyicem

 20. Ramazan Bıçak dedi ki:

  Güzel ve sade

  Olmuş

  1. Anonim dedi ki:

   nedien sen cox uzun olar cokyeni agnadın

    1. Qwer dedi ki:

     Çok güzel ellerine sağlık çok güzel olmuş

 21. Ebubekir dedi ki:

  Mustafa Kemal Atatürk, 1881’de Selanik’te dünyaya geldi. Annesinin adı Zübeyde Hanım, babasının adı ise Ali Rıza Efendi’dir. İlkokulu, Mahalle Mektebinde başlayıp Şemsi Efendi Okulunda tamamlamıştır. Ortaokula Selanik Mülkiye Rüştiyesinde başlayıp Selanik Askeri Rüştiyesinde tamamlamıştır. Lise eğitimini Selanik Askeri idadisinde almıştır. Üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisiyle tamamlamıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından ismine “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı.

  Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma çerçevesinde Ülke topraklarının düşmanlarca paylaşılması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 da Samsunda milli mücadeleyi başlattı.

  Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de başarılarıyla ve TBMM’nin açılmasını sağlaması nedeniyle Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilanıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi.

  1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e TBMM tarafından “Atatürk” soyadı layık görüldü. Atatürk, yenilikleri, savaşlardaki başarıları, imzaladığı inkılâplar sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş medeniyet seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata veda etti. Ülkeyi yasa boğdu.

  Atatürk’ün hayatı her Türk’e örnek vatan sevdalısı, destansı bir hayattır.

  1. qweqwe dedi ki:

   olm sen bunu başka yerden aldın lan

  2. Me dedi ki:

   Saten yazıyor neden yazdın

 22. aslan dedi ki:

  Benimde işimdi yaradı sağolun❤?????

 23. Serdar Yıldırım dedi ki:

  YÜZBAŞI MUSTAFA KEMAL VE KURTLAR

  11 – Ocak – 1905 yılında Mustafa Kemal, Harp Akademisini bitirerek Kurmay Yüzbaşı oldu. 24 yaşındaydı. Önce Selanik’e annesi ve kız kardeşinin yanına daha sonra da dayısının çiftliğine gitti. Çiftlikte iki gün kalacaktı.

  Mustafa Kemal o gece güzel bir uyku çekti ve sabah karla uyandı. Her taraf beyaza boyanmıştı. Kahvaltıdan sonra dayısına, çevrede gezintiye çıkmak ve çocukluğunda günlerini geçirdiği bakla tarlasına uğramak istediğini söyleyerek dışarı çıktı. Hava oldukça soğuktu. Ellerini birbirine oğuşturduktan sonra, paltosunun yakasını kaldırdı. Yağmış olan bir karış karda, güçlü adımlarla, ileri doğru yürüdü.

  Bakla tarlası kar altındaydı. Tarlanın ortasında bulunan kulübe üstündeki ağırlığa direniyordu. Kulübenin üstündeki karları temizledi. Yıllardır buraya gelmediği için, kulübe bakımsız kalmıştı. ” Dayıma söyleyip, kulübeyi onarmasını sağlamalıyım, diye düşündü. Kim bilir bir daha ne zaman gelirim? Yoksa bu işi dayıma havale etmezdim. ”

  Mustafa Kemal ilerden kurt uluması duydu. Buna aldırmadı ama ikinci bir kurt uluması daha duyunca irkildi. Hem bu uluma daha yakından geliyordu. Belli kurtlar yaklaşıyordu. Artık çiftliğe dönemezdi çünkü kurtlar, çiftlik yolu üstündeki ağaçlık alandaydı.

  Karşı dağın yamacındaki mağarayı hatırladı. Çocukken birkaç kere bu mağaraya gitmişti. Tahminine göre, kurtlar sürü halindeydi. Sekiz, on tane kurtla açık alanda kazanma şansının az olduğu bir uğraşa girmek anlamsız olurdu. Mağaraya doğru hızlı adımlarla yürümeye başladı. Kurt ulumaları çoğalınca, yürümeyi bırakıp, koşmaya başladı. Bu arada tabancasını çekmiş ve sağ eline almıştı. Bir aralık arkasına dönüp baktığında peşine takılan kurtların en az on tane olduğunu gördü. ” Kurtlar, beni sabah kahvaltısı olarak görüyorlar ama böyle olmadığını anlayacaklar. Hele bir mağaraya varayım. ” dedi içinden.

  Mağaranın girişine geldiğinde kurtların nefesini ensesinde hissetti. Aniden dönerek en yakınındaki kurda ateş etti. Kurt yere yuvarlandı. Gürültüden korkan kurtlar kaçtılar. Onların yine geleceğini bildiği için, tabancasını doldurdu ve sol eline aldı. Sağ eliyle kılıcını çekti. Mağaranın ortasında ayaklarını açarak, heybetli bir şekilde durdu. Kurtlara karşı yapacağı savaşa hazırdı. ” Gelsinler ve ne olacağını görsünler, diye düşündü. Dört bir yandan etrafımı saracak olan kurtları, bu savaşta yenilgiye uğratmazsam, bana da Mustafa Kemal demesinler. ”
  Kurtlar, dönüp gelmişlerdi ama nedense mağaranın önünde bekliyor, içeri girmiyorlardı. Onlar içeri girmezseler ben dışarı çıkarım, diyen Mustafa Kemal, aniden taarruza geçti. Bir ateş etti, bir kurt yere düştü. İki kılıç salladı, iki kurt yere düştü. Bozguna uğrayan kurtlar, geldikleri gibi gittiler. Mustafa Kemal her ihtimale karşı etrafını kollayarak çiftliğe geri döndü. Birkaç dakika daha geç gelseymiş, dayısı ve çiftlik çalışanlarıyla yolda karşılaşacakmış. Çünkü onlar tabanca seslerini duymuşlar ve yardıma geliyorlarmış.

  SON

  1. metehan gökgöz dedi ki:

   serdar yıldırım çok uzun yazmışsın

 24. Serdar Yıldırım dedi ki:

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK: BİR KILIÇ USTASI

  Harp Akademisi’nde derslerden arta kalan zamanlarda sporla uğraşırdık. Jimnastik, koşu ve eskrim favori sporlardı. Eskrimde ilk yıl hariç, epe, flöre ve kılıç müsabakalarında birinciliği kimseye kaptırmadım. Okulda her ay eskrim müsabakaları düzenlenirdi. Bu müsabakalarda birinci olmak için, yoğun çaba sarf ederdik. Devletimiz savaşlardan fırsat bulup da uluslararası yarışmalara katılamıyordu.

  Almanların flörede Dünya Şampiyonu olmuş sporcusu Hans’a benim adımı söylemişler. İstanbul Harp Akademisi’nde Mustafa Kemal Bey var. Acar bir eskrimciymiş. Üç dalda şampiyonmuş. Sen onu yenemezsin, demişler. Geldi, beni buldu. Flörede karşılaştık. Alman çok hızlıydı. Karşımdayken bir anda içeri giriyor, bana kılıcıyla dokunmaya çalışıyor fakat ben ani bir refleksle hamlesini karşıladığımda benim hamle yapmama fırsat bırakmadan geri çekiliyordu. Bir an için bile olsa gözümü kırpmama izin vermiyordu. Alman’ın bileğinin hakkıyla Dünya Şampiyonu olduğuna kaniydim. Ama ben de şu son Dünya Şampiyonası’na katılabilseydim, belki bu Alman’la finalde karşılaşırdım. Kendi kendime, final maçı bu, dedim. Haydi, Mustafa Kemal, sen onu yenersin, dedim.

  Alman’ın rakiplerini müsabaka başlar başlamaz, ilk dakikada sürklase ettiğini biliyordum ama benim de dirençli ve yenilgi kabul etmez bir yapım vardır. Devamlı olarak Almanca bir şeyler söylüyordu. Anladığım kadarıyla, söyledikleri beni tehdit eden bir boyuta ulaşmıştı. Ben de çok iyi bildiğim Fransızcayla tehditvari konuşunca Alman’ın hareketlerinin yavaşladığını fark ettim. Belli ki yorulmaya başlamıştı. Yine Fransızca olarak, bak ben Türküm, ama önümde diz çökeceksin, dedim. Bu cümle Alman’ı bitiren son konuşma oldu. Peş peşe sayı alarak Alman’ı perişan ettim.

  Ben Dünya Şampiyonuyum, bu gezegende kimse karşımda duramaz, diyen Alman yenilmişti. Benimle tokalaşmadan, başı önde sahadan yenik ayrıldı. Sonradan ilk gemiyle memleketine döndüğünü öğrendim. İntihar teşebbüsünde bulunmuş ama kurtarmışlar.

  SON

  1. Anonim dedi ki:

   Çok güzel olmamış

 25. . dedi ki:

  çok teşekkür ederim

  1. feride dedi ki:

   Bana da çok yaradı Atatürk’ün Hayatı kısa olması işimi fazlasıyla gördü.

   1. Ayşe dedi ki:

    Çok güzel olmuş :):) :) :):)

 26. mustafa dedi ki:

  süper olmuş ödevimde çok işime yaradı emeğinize sağlık diyorum.

  1. ÖZLEM dedi ki:

   EVET MUSTAFA

   1. Anonim dedi ki:

    elinize sağlık beğendim atamın hayatını.

    1. filiz dedi ki:

     ben çok beğendim Atatürk’ün Hayatı kısa olması iyi olmuş teşekkürler.

    2. Anonim dedi ki:

     katılıyorum

 27. Berat akıyor dedi ki:

  23 nisan 1920 ne 29 ekim ne?

  1. Anonim dedi ki:

   23 Nisan TBMM’nin kuruluşu 29 Ekim Cumhriyet’in ilanı

 28. hasan dedi ki:

  Valla bence bu çok kısa kısa olması onu kötü yapmis

  1. halis dedi ki:

   bence hiç kısa değil

   1. Simsel Baril dedi ki:

    Uzun bile…

 29. Tanıl dedi ki:

  Ah çok teşekkür ederim.Ödevi yardımcı oldunuz.
  SAĞ OLUN

 30. ege dedi ki:

  daha uzunları da var gene bu iyi

  1. ahmetenes dedi ki:

   cok guzel ama daha kısa olsa daha iyi olcaktı

 31. şemail dedi ki:

  Ay cok tesekkur odevine cok yardomci oldu

 32. şemail dedi ki:

  Bunu kim yazdiysa cok teşekkür ederim odevimecok yardimci oldu

 33. beyzanur dedi ki:

  ellerinize sağlık çok güzel olmuş anıları da muhteşemmiş teşekkürler :*

  1. dilan dedi ki:

   ay cok güzel

   1. dilan dedi ki:

    cok güzel ya ben cok betyendim amam ben yasamadım yassamıyom ya

 34. emre dedi ki:

  harika bir site ödevime yardımcı oldu

 35. fatma dedi ki:

  Atatük başlattı biz izleyeceğiz mekanı cennet olsun n yarabbim

  1. Anonim dedi ki:

   Acayip güzel bir şey

   1. sevda dedi ki:

    Atatürkün hayatı kısaca özet yeterli bence beğenmeyen varsa başka kapıya.

 36. muhammed emin dedi ki:

  çok teşekkür güzel bir site afiş ödevim vardı sayande kısa ve öz bir yazı oldu daha puan almadım ama alınca söylerim

  bu arada güzel değil diyenler mal çünkü bir sitede her türlü ayrıntısı ile anlatmıştı atatürk ün açtığı yenilikler falan filan bu yine kısa siz uzun yazı görmemişsiniz abicim

 37. Serdar Yıldırım dedi ki:

  ATATÜRK’ÜN İLKOKUL ANILARI

  MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR

  Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na gitmesini istiyordu. Annesi Zübeyde Hanım ise, mahalle mektebine gitmesini arzu ediyordu. Bu konu etrafında fikir çatışmaları sürüp gidiyordu:

  Zübeyde Hanım: “ Ne var yani Şemsi Efendi İlkokulu’nda? Ne öğrenecek orada? Hem orası uzak. Mahalle mektebi şuracıkta. Oraya gitsin istiyorum. “

  Ali Rıza Bey: “ Hanım, okulun yakınlığı, uzaklığı önemli değil. Önemli olan, eğitimin iyi olması. Öğretmenlerin iyi eğitim vermesi. “

  Zübeyde Hanım: “ Tamam işte. Mahalle mektebindeki hoca çok iyi eğitimciymiş. Mahalle mektebinde okuyanlar hep iyi eğitim almışlardır. Ben de mahalle mektebinden mezun oldum, orada okudum. Bilgide kimden aşağı kaldım, söyler misin bey? “

  Ali Rıza Bey: “ Kimseden aşağı kalmadın, Zübeyde. Ben her zaman senin bilgili olmanla övünmüşümdür ama Mustafa, Şemsi Efendi İlkokulu’na gidecek. “

  Ali Rıza Bey yine de, Zübeyde Hanım’ın hatırını kırmamak için, oğlu Mustafa’yı birkaç günlüğüne mahalle mektebine gönderdi.

  Daha sonra bir bahaneyle Mustafa’yı mahalle mektebinden alarak Şemsi Efendi İlkokulu’na yazdırdı. Bu durum Mustafa’nın da hoşuna gitmişti, çünkü mahalle mektebinin dersleri O’na ağır gelmişti. Ağır gelmesi derslerin zorluğundan değil, konuların ağır yani yavaş işlemesindendi. Mustafa, hocanın birinci derste anlattığı konuyu hemen kavrıyor, ikinci derste yeni bir konuya geçmesini bekliyordu ama hoca sadece birinci derste değil, bütün bir gün aynı konuyu anlatıyordu. Bu durum Mustafa gibi yaşı küçük aklı büyük, yaşına göre, dünyada eşine ender rastlanacak üstün zekâlı bir çocuk için, sıkıcı bir durumdu. Kimse benden koşmam gereken bir durumda yürümemi beklemesin, diyordu.

  Mustafa, Şemsi Efendi İlkokulu’nda kısa zamanda tanındı ve sevildi. Hele sınıf öğretmeni Mustafa diyordu da başka bir şey demiyordu. Öğretmenler odasında devamlı olarak bu başarılı öğrencisini anlatıyor, O’nu övüyordu:

  “ Arkadaşlar, az önceki matematik dersinde sınıfa çok zor bir problem sordum. Kimse duymasın, soruyu üçüncü sınıfların ders kitabından almıştım. Sınıfta kimsenin problemi çözemeyeceğinden emindim. Problemi önce yüksek sesle okudum, daha sonra tahtaya yazdım. Öğrencilerin çoğu soruyu okumakla meşguldü. Oysa çalışkan öğrenciler defterlerine çözüm işine girişmişlerdi. Problemi doğru çözdüğünü söyleyen altı öğrenciden beşinin bulduğu sonuç yanlıştı. Sadece Mustafa doğru sonuca ulaşmıştı. Siz olsanız böyle bir öğrencinizi alnından öpmez misiniz? Gelecekte Türk Milleti bu çocuktan çok şey bekleyecektir. “

  ALTIN SAÇLI, DENİZ GÖZLÜ ÇOCUK

  Mustafa, Şemsi Efendi Okulu son sınıfa giderken, birgün sınıf öğretmeni bugün okula bir müfettişin geleceğini, ona karşı saygılı olmalarını, soracağı sorulara doğru cevap vermelerini söyledi. Eğer bilmiyorlarsa kesinlikle parmak kaldırmamalarını ihtar etti. İlk dersten sonraki teneffüste öğrenciler arasında konuşulan tek konu müfettişin sınıfta ne gibi bir soru sorabileceğiydi. Müfettişin sorduğu bir sorunun bile bilinememesi, kötü bir intiba bırakırdı.

  Bu durumda Mustafa, çalışkan öğrenciler arasında ön plana çıkıyor ve arkadaşlarına müfettişin sorduğu en zor soruyu bile doğru cevaplandıracağı sözünü veriyordu.

  İkinci ders, ikinci teneffüs derken, üçüncü dersin ortalarına doğru kapı çalındı ve müfettiş sınıfa girdi. Müfettiş, öğretmenle bir süre konuştuktan sonra sınıfa dönerek ilk soruyu sordu: Osmanlı Devleti, Avrupa’yı fethetmek istedi ama neden başarılı olamadı?

  Belki bu soru öğrenciler için, biraz ağır bir soruydu ama ağırlıkların kaldırılıp kaldırılamayacağı yani sorunun cevaplandırılıp cevaplandırılamayacağı da böyle bir soru sorulmadan bilinemezdi. Bu soru için, sınıfın en çalışkan dört öğrencisi parmak kaldırdı. Bunların arasında Mustafa da vardı. Aslında müfettiş sınıfa girip öğretmenle konuşurken, orta sıralarda oturan sarı saçlı, mavi gözlü ve o mavi gözlerinden zeka fışkıran öğrenciyi hemen farketmişti. Müfettiş, nedense bu sarışın öğrenciye parmak kaldırmasına rağmen, söz hakkı vermemiş, parmak kaldıran başka bir öğrenceden sorduğu sorunun cevabını istemişti. O öğrenci de, müfettişin beklediği bir şablon içinde soruyu cevaplamıştı.

  İkinci soru, ilk sorudan çok daha zor olmalıydı. Bir devlet çıksa, diyelim ki, bu Osmanlı Devleti olsun, dünyaya hakim olsa, bu durum ebediyete kadar devam eder mi?

  Mustafa olaya bu paralelde dik bir çizgi çekmek ihtiyacını hissetmişti. Birbirine paralel giden iki doğru bu dik çizgiyle kesişmeliydi. Mustafa’nın parmak kaldırıp söz isteyerek soruya verdiği cevap şu oldu:

  ” Hayır, etmez. Bırak ebediyeti elli yıl bile devam etmez. Her ne için olursa olsun, başka milletleri boyunduruk altına almak, onları köle durumuna düşürmenin adı emperyalizmdir. Her millet kendi sınırları içinde özgür ve bağımsız yaşamalıdır. Yaşasın özgürlük, yaşasın bağımsızlık!..”

  Mustafa’nın büyük bir coşku içinde söylediği bu sözler üzerine müfettiş, bir süre öğretmenle konuştuktan sonra, Mustafa’nın yanına giderek, O’nu alnından öptü.

  ” Yaşa Mustafa! Türk Milleti, senin gibi son derece bilgili, kültürlü ve düşüncesini korkmadan söyleyebilen, çağdaş yeni nesil gençlere emanet edilecektir. Sen Türk Milli Eğitimi’nin gururusun. ”

  Kaynak:www.ataturkhayati.com

  PİYADECİLİK OYUNU

  Günlerden bir gün komşumuz Binbaşı Kadri Bey’in oğlu Ahmet izinli gelmişti. Temiz üniforması, anlamlı bakışlarıyla hayranlık duyulacak bir askeri ortaokul öğrencisiydi. Bir an kendimi o üniformanın içinde hissettim.

  O birkaç gün içinde komşular Ahmet’i görmeye gitti. Biz de annem Zübeyde Hanım ve kız kardeşlerim Makbule ve Naciye ile birlikte Ahmetlerin evine gittik. Ahmet askeri üniformasıyla evin salonunda, misafirlerin yanında sol eli cebinde biçimlice yürüyordu. Asalet ve saadetin ulaştığı en yüksek nokta buydu.

  Daha sonra bir gün Ahmet, beni ve komşu çocuklarını bir araya topladı ve şöyle dedi:

  “ Gelin bakalım arkadaşlar, şimdi sizlerle piyadecilik oyunu oynayacağız. Şu gördüğünüz tepeyi, Türk çocukları savunacak. Rum çocukları ise, ben başla dediğimde tepeye çıkarak onları aşağı çekmeye çalışacak. Oyunun sonunda, hangi grup tepeyi ele geçirirse o grup kazanmış sayılacak. “

  Komşumuzun oğlu Ahmet’in başla demesiyle Rum çocukları ileri atıldılar ve tepeye tırmanmaya başladılar. Takımlar beşer kişiydiler ve ilk tepeye tırmanan Rum çocuğu bir arkadaşımı kolundan tutup aşağı çekti. Rum çocukları çok hırslıydı ve paçasından yakalanan bir arkadaşım daha aşağı çekildi. Aşağı çekilen iki arkadaşımın yukarı çıkma şansı yüzde bir bile değildi. Şimdi tepeyi savunan üç Türk çocuğu kalmıştık. Beş Rum çocuğu tepenin üstüne çıktı ve etrafımızı sardı. Yeniliyorduk.

  Bir Türk çocuğu, beş Rum çocuğuna bedeldir, dedim. Onlar bana değil, ben onlara saldırdım. Tepeyi Rum çocuklarına bırakmamaya kararlıydım. Benim kazanma isteğimi gören arkadaşlar da ileri atıldılar. Sonunda tepenin üstünde iki Türk çocuğuyla yalnız kalmıştım. Rum çocuklar, yenilgiyi kabul etmişler ve üstleri toz toprak içinde aşağıdan bakıyorlardı. Biz kazanmıştık.

  Mustafa daha sonra gizlice sınava girdi ve Selanik Askeri Rüşdiye’sine kaydını yaptırdı. Mustafa özellikle sınavın yetenek bölümündeki piyadecilik oyununda demir gibi bileği, çelik gibi yüreğiyle komutanların dikkatini çekti.

  Kuvvet, kudret, hareket, kabiliyet hepsi Mustafa’da vardı. Gelmedi, dedi komutanlar, bu askeri rüşdiyeye böyle bir öğrenci daha gelmedi. Gelemez, dedi bir başka komutan, dünya durdukça hiçbir askeri rüşdiyeye böylesine bir öğrenci gelemez.

  Alıntı

  ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLUK ANISI: ELBİSE KAVGASI

  Çocukluğumda yaşadığım anılardan biri de Makbule ile Naciye arasındaki elbise kavgasıdır. Komşu kızın üstünde yeni elbiseyi gören Makbule ile Naciye, anneme, biz de yeni elbise isteriz, dediler.

  Annem Zübeyde Hanım:

  ” Tabi olur, benim güzel çocuklarım. Ölçünüzü alır, size yeni birer elbise dikerim. Şunun şurasında bayrama ne kaldı? Bayram günü de yeni elbiselerinizle gezersiniz. ”

  Birkaç günde elbiseler hazırdı. Makbule ile Naciye yeni elbiseleriyle kıvanarak gezdiler. Bir hafta sonra kız kardeşlerim eski elbiselerine dönüş yaptılar. Annem de yeni elbiseleri yıkayıp, ütüledi ve elbise dolabına astı.

  Aradan zaman geçti ve arefe gününden bir gün önce evde bir gürültüdür koptu. Meğerse Naciye bayramlık elbisesini giymek istemiş, üstüne olmamış, dar gelmiş ve bir yaş büyük ablası Makbule’nin elbisesini giymiş. Bunun gören Makbule Naciye’den elbisesini çıkarmasını isteyip sesini yükseltmiş.

  Araya giren annem Naciye’ye neden ablasının elbisesini giydiğini sordu. Bunun üzerine Naciye:

  ” Ama anne, benim elbisem üstüme olmadı, çok dar geldi. Bir de ablamın elbisesini deneyeyim dedim. Tam geldi. Bayramda ben bunu giyeyim ha, ne dersin? ”

  Annem daha sonra elbiseyi Makbule’ye giydirmeye çalıştı ama dar geldi.

  Annem:

  ” Tabi dar gelir. Siz büyüme çağındasınız. İki ay önce diktiğim elbisenin şimdi dar geleceğini düşünemedim. O zaman bayramda Naciye bu elbiseyi giyer, ben Makbule’ye iki gün içinde yeni elbise dikerim. ”

  Annem aynen öyle yaptı. İki günde elbiseyi dikti ve Makbule bayramda bu elbiseyi giydi.

  Beni sorarsanız annemden rica etmiştim ve beni kırmadı. Bana bayramlık alınmadı. Babamın yokluğunda zaten kıt kanaat geçiniyorduk. Annemi zor durumda bırakmak istemedim.

  KARANLIKTAN KORKMAM

  On beş yaşlarındaydım. Manastır Askeri İdadisi’ne gidiyordum. (O zamanın lisesi) Yaz tatilinde dayımın çiftliğine gitmiştik. Komşunun oğlu Enver’le çok iyi arkadaştık. Ara sıra birlikte gezerdik. Bir gün Enver, bizim bağa gidip üzüm yiyelim, dedi. Ben de olur dedim. Annelerimizden izin alıp yola çıktık. Sağda solda fazla eğlendiğimiz için, karanlığa kaldık.

  Enver: “İstersen dönelim. Sen şehir çocuğu olduğun için, karanlıktan korkarsın. Böyle durumlara alışık değilsin” dedi.

  Ben karanlıktan korkmadığımı söyledim. Yola devam edelim dedim. Tarla kenarı, patika yol, ağaçlık alan derken, karanlık iyice çöktü. Yanımdaki Enver’i zor seçer oldum. Bir saat önce dağların kartalıyım diyen Enver, gel Mustafa dönelim, az kalmıştı ya, yarın gündüz geliriz, demeye başladı. Neyse ki sonunda bağa vardık ve birer salkım üzüm kopardık. Üzüm yiyerek çiftliğe döndük.

  İLK ANDA CANIM SIKILMIŞTI

  Bakla tarlasında yalnız başıma bekçilik yaptığım günlerden birinde öğle vakti kulübenin önündeki çardak altında uyuya kalmışım. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum, annemin sesine uyandım.

  Annem: ” Dayısı şuna bak, Mustafa uyuya kalmış. Makbule dün pınardan soğuk su içince hastalandı ya, Mustafa bütün gece başında bekledi. Ondan uykusunu alamadı. Neyseki Makbule’ye ballı ıhlamur içirdim de iyileşti ” dedi.

  Dayım: ” Bırak canım uyusun. Benim en sevdiğim şeydir burada uyumak. Bu öğle sıcağında karga falan uğramaz. Bir yatsam iki saatten önce top atsan uyanmam ” dedi.

  Bu konuşmaları duyunca ayağa fırladım. Uykuda yakalandım diye ilk anda canım sıkılmıştı ama Makbule’nin iyileştiğini duyunca rahatladım.

  NACİYE KAYBOLDU

  Dayımın bakla tarlasına Makbule ile giderdik. Bir gün Naciye de bizimle gelmek istedi. İlk defa benden birşey istediği için olmaz diyemedim. Annemden izin çıkınca o gün üç kardeş tarlaya gittik. Naciye eline bir sopa aldı ve kargaların ardından koşturdu durdu. Bir ara Makbule ile uzun süren bir konuşmamız oldu.

  Tarlanın ortasındaki kulübenin önüne oturduk ve yemeğe başlayacaktık ki, Naciye’nin yanımızda olmadığını fark ettik. Sağa baktık, sola baktık, Naciye neredesin diye bağırdık, Naciye yok. Neden sonra Naciye çıkageldi. Meğer karga peşinde koşarken çok yorulan Naciye kulübeye girmiş ve döşeğe yatıp uyumuş. Naciye’nin ortaya çıkmasıyla birlikte rahatladık ve yemeklerimizi yedik.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün Anılarından

 38. aleynoşş dedi ki:

  valla siz dionuz ama iyi değil odevine uygun olanlar için iyi bir site bole guzel bi siteyi 1 saatte anca buldum bana göre güzel bi site

  1. isimdiz dedi ki:

   aynen bece

 39. semiha dedi ki:

  hiç de iyi bir yazı değil. Atatürk’ün hayatı bu kadar az ve yüzeysel olmamalı.

  1. SELEN dedi ki:

   evet bence de hem çanakkale savaşına da yer verilmeliydi

  2. Panda dedi ki:

   Yalnız farkettiysen özet demiş.

 40. sude apaydın dedi ki:

  çok güzel bir bir site herşeye burdan bakıcam

  1. selin akar dedi ki:

   hiç de bile

   1. Ceren dedi ki:

    evet bence de güzel, tam bir eğitim sitesi, kalite kokuyor site

  2. alev can dedi ki:

   hiç güzel bir site degil herşey çok uzun

   1. alev can dedi ki:

    değilmi arkadaşlar

   2. misafir dedi ki:

    Neresi uzun uzun yazı görmemişsin sen

Yorum Yaz