Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Atatürkün Erzurumdan Sonra Gittiği İlimiz

Atatürkün Erzurumdan sonra yaptığı kongre hakkında bilgi kısaca, Atatürkün Erzurumdan sonra gittiği ilimiz.

Sivas kongresi Atatürk’ün Erzurum kongresinin akabininde gerçekleştirdiği kongredir. Bu kongre tam bağımsızlığın vatanın kurtuluşundaki esas hedef olması gerektiğini ortaya koymuştur. Pek çok kararlar alınan bu kongrede yurdun dört bir yanından gelen delegeler yer almıştır.

Kongre ilk olarak Erzurum kongresinde alınan tüm kararların kabulünü gerçekleştirmiştir. Meclis-i Mebusan’ın toplanması gerektiği kararı özellikle üstünde durularak kabul edilmiştir. Mustafa Kemal Anadolu’da bulunan Temsil Kurulu’nun başına geçirilmiştir ve bu kurulun sayısı arttırılmıştır. Yaptırım gücü bu sayede artmış olan Mustafa Kemal daha sonrasında tüm cemiyetleri tek bir bayrak altında toplamıştır. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, bu yeni cemiyetin adı olmuştur.

Tekrar görüşülmemek üzere manda ve himaye konusu kapatılmış ve kesin bir şekilde reddedilmiştir.

Görevini yapmadığı aşikar olan İstanbul Hükümeti’nin bu durumu ispatlanmış ve resmi olarak kabul edilmiştir.

Damat Ferit hükümeti kongreden hemen sonra istifa etmiştir. Milli Mücadele Danışmanı Damat Feritin hükümetinin istifa ettirilmesi kongrenin önemli sonuçlarındandır. Siyasette artık ulusal hareketin etkin olduğu böylece gün yüzüne çıkarılmıştır. Yakın bir zaman sonra kurulacak yeni hükümet ile ilişkilerin daha ılımlı olmasının önü açılmıştır. Amasya Görüşmelerinin zemini de Sivas Kongresi sayesinde hazırlanmıştır.

Atatürkün Erzurumdan Sonra Gittiği İlimiz Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz