Atatürk’ün Eğitime Verdiği Önem Ve Sözleri

p12

Bu yazımızda Atatürk’ün eğitime verdiği önem ve sözleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal Atatürk, çok başarılı bir öğrenci olarak askeri okullarda eğitim görmüştür. Askeri hayatında da padişahın yaverliğine yükselecek kadar başarılı olmuştur. Milli Mücadele’yi başlatmıştır ve örgütlenmiştir.

Osmanlı Devleti’nin yıkılıp Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle eğitim alanında da ilke ve inkılaplar doğrultusunda birçok devrim yapılmıştır. Medreseler kapatılmıştır. Eğitim ve öğretim birleştirilmiştir. Harf inkılabı yapılmıştır. Eğitim alanında modern kitaplar yazılmıştır. Atatürk Geometri disiplini ile ilgili yeni harflerle bir kitap yazmıştır.

Özellikle harf inkılabıyla birlikte başlayan birçok modern ve çağdaş yenilikler eğitim alanında kız erkek eşitliğinin gelmesi ve zamanla karma eğitime başlanması eğitim alanındaki yenilikler olmuştur. Atatürk gençlerin yapılan inkılaplara sahip çıkararak demokrasinin yerleşik hale gelmesini sağlayacaklarını düşünüyordu. Bu nedenle eğitim ve öğretim faaliyetlerini laik bir düzen içerinde yapılandırdı.

Atatürk’ün eğitimle ilgili birçok sözü de bulunmaktadır. Bu sözler ilke ve inkılaplar doğrultusunda yapılan Cumhuriyet Devrimleri’nin ana gayesini anlatmaktadır. Bu nedenle modern ve çağdaş bir yol göstermektedir.

Atatürk; “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” demiştir.

Atatürk; “Öğretmenler her fırsatta halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabeden ibaret olan bilgiler vermeyeceğini bilmelidir.” demiştir.

Atatürk; “Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.” demiştir.

Atatürk; “Milli Eğitim programımızın ve Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı cahilliğin yok edilmesidir.” demiştir.

Atatürk’ün Eğitime Verdiği Önem Ve Sözleri Hakkında Yorumlarınız Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.