Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

Atatürk’ün Eğitim ile İlgili Sözleri

Atatürk’ün sözünü dikkate alarak eğitimin topluma kazandırdıkları hakkında bilgi kısaca, Atatürk’ün eğitim ile ilgili sözleri.

“Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüce bir sosyal toplum hâlinde yaşatan veya esaret ve sefalete terk eden terbiyedir” sözü Mustafa Kemal Atatürk’e aittir. Atatürk’ün bu sözü dikkate alındığında eğitimin topluma ne kadar çok şey kazandırdığı anlaşılabilir.

Bir toplum tüm medeniyetini eğitimine borçludur. Bir toplumun verimli olması onun eğitimine bağlıdır. Ancak verimli bir toplum bağımsız ve özgür bir yaşama sahip olabilir. Ekonomik açıdan başka milletlerin himayesine girmenin önüne geçebilmek ancak ve ancak buna bağlıdır. Çağımızın düzeninde eğitimsiz toplumlar sömürge olarak hayatını sürdürmektedir. Siyasi sömürgeler dönemi bitmiş olsa da hala eğitimi güçlü olan yani gelişmiş olan ülkeler eğitimi yetersiz olan yani güçsüz olan ülkeleri ekonomik olarak sömürmektedir. Eğitimin yaygınlaşması, gelişmesi ve genelleşmesi için varımızı yoğumuzu ortaya koymalı ve eğitim seferberliğini sağlamalıyız. Çünkü Türk milleti bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkündür bunu elde etmenin yolu ise eğitimden geçer.

images

Atatürk’ün Eğitim ile İlgili Sözleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz