Atatürk’ün Düşünce ve Eylemlerinde Akıl ve Bilimin Yeri

image005

image005Atatürk, yaptığı tüm çalışmalarda akla ve bilime son derece önem vermiştir; aklın ve bilimin gösterdiği yola gitmiştir.

İnsanlara en doğru yolu akıl ve bilim göstermektedir. Mustafa Kemal Atatürk, “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözü ile akıl ve bilim süzgecinden geçmeyen hiç bir şeyin doğru olmayacağının üzerinde durmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk; tesadüflerin, hurafelerin ve tahminlerin hayatta asla olmadığını ve olmayacağını bu nedenle de akıl ve bilimin en iyi yol gösterici olduğunu ifade ederek akıl ve bilim yolundan ayrılmamıştır; tüm karşılaştığı sorunları akıl ve bilim ile çözmüştür.

Atatürkçü düşünceye göre; çağdaş batı ülkeleri olan modern ülkelerin aklı ve bilmi fadalı bir şekilde alınalıdır. Çünkü o ülkeler en basit örnek olarak tarımda makineleşmeye geçerken bizim tırpan ile ya da spaan ile tarım yapmamız mümkün değildir.

Kısacası; akıl ve bilim her zaman doğru yolun ışığını bizlere göstermektedir ve Mustafa Kemal Atatürk de biz gençlere akıl ve bilimin yolundan gitmemizi öğütlemiştir.

Atatürk’ün Düşünce ve Eylemlerinde Akıl ve Bilimin Yeri Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.