Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Atatürk’ün Dini Vazgeçilmez Görmesinin Sebepleri Nelerdir?

Aşağıda Atatürk’ün dini vazgeçilmez görmesinin sebepleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Milli Mücadele yıllarında kendini göstermiş bir asker olarak örgütlenme safhasının gerçekleşmesinde Anadolu sathından önemli kararlar alarak hareket etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele yıllarında milli ve manevi değerlerin ışığında bir örgütlenme gerçekleşmesinin önünü açmıştır. Yaptığı kongrelerde ve açtığı mecliste Kuranı Kerim tilavetleri okutarak ve dualar ederek hareket etmiştir.

Mustafa Kemal’e göre din bağlayıcı bir sosyal etkendir. Bu nedenle dinin vazgeçilmez olması söz konusu olmuştur. Dinin vazgeçilmez olmasının nedeni milli ve manevi değerlerin korunmasını sağlamasıdır.

Milli ve manevi değerler arasında da vatan, millet, devlet aşkı, sevgisi ve bağlılığı bulunmaktadır. Dini duyguların istismar edilmesinin önüne geçilmesi, gerçek din anlayışının oluşması ve dinin yaşanmasının önündeki zorlukların kaldırılması amacıyla dinin vazgeçilmez görülmesinin neticesi ortaya çıkabilir.

Vatanın bölünmez bütünlüğünün farkında olunulması için milletin azim ve kararlılığı öne çıkarılmıştır. Milletin azim ve kararlılığını da etkileyen en önemli etken dinin varlığıdır. sosyal ve kültürel olarak birlik ve beraberliğin oluşması, huzur ve barış ortamının gerçekleşmesi, güven ortamının oluşturulması amacıyla din vazgeçilmez bir unsurdur. Dinin vazgeçilmez olmasının en büyük sebepleri bunlardır. Bu gerçeklik de Atatürk’ün dikkatini çekmiştir.

Atatürk’ün Dini Vazgeçilmez Görmesinin Sebepleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hale dedi ki:

    Atatürk dini vazgeçilmez görmüştür. Çünkü bir toplumu toplum yapan dil din kültür gibi ögelerdir. Din olgusu vazgeçilemez silinemez eksiltilemez bir durum bence o da öyle düşünmüştür.

Yorum Yaz