Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Atatürk’ün Dine Verdiği Önemle İlgili Bilgi Araştırma Yazısı

Aşağıda Atatürk’ün dine verdiği önemle ilgili bilgi araştırma yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonraki Milli Mücadele yıllarında etkin rol oynamış tarihi bir şahsiyettir. Milli Mücadele’nin örgütlenmesinde Anadolu sathında yaptığı faaliyetler gerçekleştirdiği kongreler ve açtığı meclis tarih açısından önemli bir yere sahiptir. Milli Mücadele yıllarında din temelli bir örgütlenme hareketine girerek milli duygu ve düşünceler üzerinden vatan müdafaasının gerekliliğini ortaya koymuştur.

Mustafa Kemal, aklı hür, vicdanı hür nesillerin yetişmesini istemiştir. Bu nedenle cumhuriyeti ilan ettikten sonra laiklik ilkesi kapsamında bazı inkılaplar gerçekleştirmiştir. harf inkılabı, tevhidi tedrisat inkılabı, kılık kıyafet inkılabı ve medeni kanun inkılabı din temelli değişiklikler ön görmüştür. Böylece gerçek din anlayışının gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal, cumhuriyetten önceki süreçte meclisi dualarla açmış, Anadolu’yu hocalarla birlikte dolaşmıştır. Ortaya koyduğu hedef milli ve manevi duygu ve düşüncelerle üstesinden gelinebilecek ve varılacak bir hedef olmuştur.

Mustafa Kemal’in din ile ilgili sözlerinden bazıları şu şekildedir:

» Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor. Bazı kimseler çağdaş olmayı kafir olmak sayıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslamların kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağladır.” 

Atatürk’ün Dine Verdiği Önemle İlgili Bilgi Araştırma Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hande dedi ki:

    Tarih dersi araştırma ödevim Atatürk’ün dine verdiği önem ile ilgili bir çalışma yapmaktı. Sayenizde buradan çok bilgi edindim ve ödevimi de öğretmenim çok beğendi.

Yorum Yaz