Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2020

Atatürk’ün Dile Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletini çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırabilmek için bir çok yenilik yapmıştır ve yaşadığı süre boyunca ilimin ışığından ve bilimdeki gelişmelerden ayrılmamıştır.

atatürkün-türk-diline-verdiği-önemi-anlatan-sözleriMustafa Kemal Atatürk, Türklüğe ve Türk diline de son derece önem vermiştir. Bu sebepten dolayı Türk dilinin en iyi şekilde şekillenmesi ve gelişmesi için bilimsel çalışmalara ve Türk dilinin daha da geliştirilmesi için gerek bir çok kurum ve kuruluşun kurulmasında gerekse Türk dili için çalışmalar yapılmasına öncülük etmiştir ve bu konuda bir çok kişiyi de önemli görevlere getirmiştir.

Türk dilinin gelişmiş bir dil olduğuna inanan Mustafa Kemal Atatürk; dil ile ilgili ilk çalışmalarına Latin alfabesine geçiş yapmakla başlamıştır. Arap harflerini bırakıp Türk milletine başöğretmen olarak Latin harflerini öğretmiştir. Zaman geçtikçe halkın okuma-yazma oranı artmıştır ve Latin alfabesi tamamen öğrenilmeye başlanmıştır.

Sonrasında Mustafa Kemal Atatürk, Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur ve dil çalışmalarını bu kurum ışığında devam ettirmiştir.

Atatürk’ün Dile Verdiği Önem Kısaca Sizlere Bahsettik. Sizler de Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gamze dedi ki:

    oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

Yorum Yaz