Atatürk’ün Çocukluğunda Balkanlardaki Sosyal ve Kültürel Yapı

Atatürk’ün çocukluğunda Balkanlardaki Osmanlı toplumunun sosyal ve kültürel yapısı

Mustafa Kemal Atatürk çocukluk çağlarında iken Balkanlarda yaşamıştır. O dönemde Balkanların ekonomik, sosyal ve kültürel yaşam tarzı Atatürk’ün yetişmesindeki izleri taşır.

Osmanlı İmparatorluğu vatandaşları devletin yıkılmakta olan halini çaresizce izliyorlardı. Sınırda yaşayanlar ve Balkanlardaki Türkler topraklarını , vatanlarını kaybetmenin hüznünü yaşıyorlardı. Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı yer daima özgürlüğü için savaşmış Türklerin bulunduğu bir bölgedir.
Mustafa Kemal’in yetişme çağları Türk milleti için, değerlerini kaybetmekle kazanmak arasında gidip gelinen bunalım dolu bir zamandı. Balkanlarda hayatına devam eden Türkler ile Anadolu’da yaşayan Türklerin yaşayışları aynı değildi. Bulundukları yerdeki devlet; ekonomik, sosyal ihtiyaçlarını ve güvenliklerini karşılamıyordu. Balkan Türkleri ise çareyi kendi kurduğu özel teşkilâtlarda arıyorlardı.

Atatürk’ün Çocukluk Döneminde Balkanlardaki Osmanlı Toplumunun Sosyal ve Kültürel Yapısı Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

12 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.