Atatürk’ün annesinin adı nedir?

Atatürk’ün annesinin adı nedir? kısa özet bilgi vereceğiz.

Zübeyde Hanım

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, 1857 yılında Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde dünyaya gelmiştir. Zübeyde Hanım’ın babasının adı Ali Efendi, annesinin adı ise Hayriye Hanımdır. Ailesi Kocaeli’deki Gebze’den İstanbul’a göç etmişlerdir. Zübeyde Hanım, çocukluğunda küçük bir köy okulunda okumuştur. Zübeyde Hanım, 1873 yılında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde ikamet etmekte olan Ali Rıza Efendi ile evlenmiştir. Ali Rıza Efendi, özellikle İstanbul’da bulunan ticaret dünyasında gösterdiği üstün gayretleri ile tanınmıştır. Zübeyde Hanım ile Ali Rıza Efendi, 1874 yılında Atatürk’ün anne ve babası olarak evlendikleri tarihten beri çok sevgi ve bağlılık göstermişlerdir.

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, 1881 yılında İstanbul’u ziyaret etmiş ve bir ay içerisinde evlerine dönmüşlerdir. Zübeyde Hanım, Atatürk’ün yetişmesi için büyük özveriyle çalışmış ve özellikle onun ahlak ve terbiyesi konusunda önemli bir rol oynamıştır. Atatürk’ün çocukluk ve gençlik yıllarındaki zorluklarına karşın Zübeyde Hanım, onu destekleyen ve cesaretlendiren kişi olmuştur. Zübeyde Hanım, Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin ölümünden sonra onun yanında kalmış ve ona destek olmuştur. Zübeyde Hanım, 1923 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, çok güçlü bir karakter ve cesur bir kadındı. O, Atatürk’ün çocukluk ve gençlik yıllarındaki zorluklara karşın onu destekleyen ve cesaretlendiren kişi olmuştur. O, özellikle onun ahlak ve terbiyesi konusunda önemli bir rol oynamıştır. Zübeyde Hanım, Atatürk’ün ölümünden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi sembolü haline gelmiştir. O, Atatürk’ün ilham kaynağı ve en önemli yardımcısı olmuştur.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.