Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Atatürk’e Kemal Adını Kim Verdi Hangi Okulda

Bu yazımızda Atatürk’e kemal adını kim verdi hangi okulda kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Annesinin isteğiyle mahalle mektebine başlamıştır. Ali Rıza Efendi’nin istediğiyle Şemsi Efendi Okulu’na başlamıştır.

Eğitim hayatına mülkiyede devam etmiştir. Çocuk yaşlardan beri hayalini kurduğu askerliği gerçekleştirmek için mülkiyeyi bırakıp askeriye geçmiştir. Selanik, Manastır ve İstanbul’da askeri eğitimini tamamlamıştır.

Askeri Rüşitiye’deyken, çalışkan, azimli, lider ruhlu oluşuyla dikkatleri üzerine toplamıştır. Yüzbaşı Mustafa Efendi tarafından kendisine Kemal ismi verilmiştir. Bu onun olgun ve lider ruhlu tavrının okul içinde bir yansıması olarak meydana gelmiştir.

Mustafa Kemal, soyadı kanuna kadar ismini kullanmıştır. Mustafa ismini M, şeklinde kısaltmıştır. Kemal ismini de Kamal yapmıştır. Kadim Türkçe’de yiğit anlamına geldiği bilinmektedir. Atatürk’ün nüfus cüzdanı suretleri bu şekildedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aytaç dedi ki:

    Öğretmenim derste kemal adını kim verdi diye sordu ben sizin sitenizi sürekli takip ettiğim için hemen cevabını verdim. Öğretmenim de bana iki tane artı verdi.

Yorum Yaz