Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Atatürk ve İzcilik Anlayışı İle İlgili Yazı

Atatürk ve İzcilik Anlayışı Hakkında Bilgi

Atatürk ve İzcilik İle İlgili Yazı

Atatürk, Türk izciliğinin özellikle okullarda gelişim göstermesinin önemi üzerinde durmuştur. Albaylık zamanında başlayan izcilik merakı hayatı boyunca hep devam etmişti.

Yurdumuzda izciliğin gelişmesi için Harbiye Nezareti tarafından 15 Haziran 1914 tarihinde “Genç Osmanlı Cemiyetleri” adıyla bir dernek kuruldu. Derneğin müfettişliği görevine Mustafa Kemal getirildi. Bu dönemden itibaren izcilik üzerine yoğun bir ilgi duydu ve yeni kurulan Türkiye Devleti’nde de izcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi için çalıştı. Hatta izcileri cumhuriyetimizin geleceği olarak gördü. Disiplinli yetişen izcilerin ülke müdafasında başarılı olacağını düşünüyordu. Müfettişlik görevi sırasında yazdığı raporda izcilikle ilgili görüşlerini şöyle dile getirmişti:

Son yıllarda Avrupa’da gençliğe verilen değer daha da artmış, gençlik ve izcilikle ilgili çeşitli dernekler kurularak bu derneklere maddi ve manevi yardımların yapılması sağlanmıştır. Hatta bazı devletlerin kara kuvveti olmamasına rağmen kısa zamanda gençlere verilen izcilik eğitiminin de etkisiyle büyük bir ordusu olmuştur. Hatta Almanya ileride varlığını sürdürebilmek için emekli ettiği subaylarını Almanya Gençlik Cemiyeti’nde çalıştırarak orduya verdiği önem kadar buraya da önem vermiştir. İzcilik hem ülke savunması hem de eğitim açısından fevkalade öneme sahiptir. Bütün devletlerde izcilik ve gençlik dernekleri birbiriyle yarışmakta ve sayıları her geçen gün artmaktadır. Bu dernekler üyelerini ahlaken ve bedenen geliştirerek topluma faydalı bireyler haline getiriyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarında izcileri korumak ve denetlemek için izcilik ve gençlik dernekleri kurulmaya başladı. Bu kurumların siyasetten uzak tutularak sadece gençliğin eğitimi ve ahlaki değerleri kazanımı sağlanmaya çalışıldı. Bu derneklerin sayıca arttırılması için derneklerin kurulmasının önündeki bürokratik engeller kaldırıldı. Yüksek makamlar bu tarz derneklerin kurulması için girişimcileri teşvik etmeye özen gösterdi.

Atatürk ve İzcilik İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. selenator dedi ki:

    ATAM İZİNDEYİZ!♥

  2. rojda dedi ki:

    thank you
    size teşekkür ederim

Yorum Yaz