Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Atatürk Neden Öldü Hastalığı Neydi?

Aşağıda Atatürk neden öldü hastalığı neydi kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Mustafa Kemal, askeri okullarda eğitim görerek başarı elde etmiştir. Osmanlı Devleti’nin açtığı birçok cephede savaşmıştır. Mustafa Kemal, başarılı ve azimli bir asker olarak çok faydalı hizmetlerde bulunmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Milli Mücadele yıllarında etkin rol oynamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını ve cumhuriyetin ilan edilmesini sağlamıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında inkılaplar yapılmasını sağlamıştır. Atatürk on beş yıl cumhurbaşkanlığı yapmıştır. 10 Kasım 1938 yılında ölmüştür. İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hastalığının ilerlemesi nedeniyle müşahede altında tutulmuştur. Ölüm sebebinin siroz hastalığı olduğu bilinmektedir. Çok ağrılı ve zor dönemler geçirmiştir. 57 yaşındayken İstanbul’da ölmüştür. Naaşı Ankara Etnografya Müzesi’ne kaldırılmıştır. 10 Kasım 1953 yılında Anıtkabir’e nakledilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nevim dedi ki:

    Atatürk 10 Kasım 19368 yılında vefat etti. Çünkü siroz hastalığı vardı. Akciğerleri su toplamış ve hastalığı da çok ilerlemişti. Maalesef bundan dolayı vefat etti ve tüm ülkemiz yasa boğuldu.

Yorum Yaz