Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Atatürk Neden Gazete Çıkarmıştır

image00110Mustafa Kemal daha öğrencilik yıllarında gazeteciliğe yönelmeye başlamıştır ve daha Harbiye’de öğrenci iken devlet yönetiminin siyasetteki yanlışlarını ve eksiklerini ortaya koymak amacıyla yazmış olduğu eleştiri yazılarını yayımlamak için el yazısı ile yazdığı bir gazete çıkarmıştır. Bu gazetenin yazılarını ise direk Mustafa Kemal Atatürk yazmıştır.

Harp Okulu’nda veterinerlik sınıflarından birine gazete vermek için girdiğinde Mustafa Kemal ve arkadaşları okul müdürü Rıza Bey’e yakalanmışlardır ancak sadece “izinsizlik” suçu ile suçlanmıştır.

Sadece bir asker, komutan, diplomat, politikacı ve devlet adamı olmayan Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda çok iyi bir düşünürdü. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu yönü ise onu gazeteciliğe yönelten en önemli etkenlerden birisi olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, çıkarmış olduğu gazeteler ile yaptığı ve yapacağı faaliyetleri halka duyurmanın en kesin ve kolay kolay olduğunu düşünmüştür ve gerçekten de öyle olmuştur ve bu nedenle de daha Harbiye okulu sıralarında otururken gazetecilik yönünde çalışmalar yapmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk; “Minber“, “İrade-i Milliye” ve “Hakimiyet-i Milliye” adında üç gazete çıkarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün gazete çıkarmak istemesindeki en büyük amaç ise; yaptığı ve yapacağı tüm faaliyetleri halkı oluşturan insanlara ulaştırarak milli bilinci uyandırmak ve halkı da böylece milli direniş yolunda harekete geçirmekti.

Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı zamandan itibaren basından büyük bir destek almıştır ve basından almış olduğu bu desteği de en verimli bir şekilde kullanmıştır.

Atatürk Neden Gazete Çıkarmıştır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz