Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Atatürk ile Ordu Millet Konulu Röportaj Örneği

Atatürk Röportaj örneği, Atatürk ile Ordu Millet Konulu Röportaj Örnekleri Yazınız.

Aşağıdaki sorular ve cevaplar Mustafa Kemal Atatürk ile yapılan hayali bir röportaj şeklindedir. Konu ile ilgili bir soru, Atatürk tarafından verileceği tahmin edilen cevapların noktalı yerlere yazılması şeklindedir.

Askeri okulları seçmenizin nedenleri nelerdir?

Küçük yaştayken ülke meselelerine ilgim vardı. Asker ve subay olarak vatana ve millete faydalı olmak istiyordum. O dönemki devlet adamları ve padişah zekam ve çalışkanlığımdan etkilenmişti.

Askeri okulda öğrenci iken ülkenin genel durumunu nasıl görüyordunuz?

Ülkenin durumu çok karışıktı ve topraklarımız gittikçe küçülüyordu. Askeri başarısızlıklar dikkatimi çekiyordu. İyi bir asker olup ülkenin karışmış ve düzeni bozulmuş halinden kurtarılmasına katkıda bulunmak istiyordum.

Türk ordusunda hangi görevlerde bulundunuz?

Beşinci ordu otuzuncu süvari alayına 1905 senesinde atandım. 1907 senesinde üçüncü ordu karargahında, Selanik’te görevdeydim. Snee 1908 olduğunda Rumeli Şark Demiryolları Müfettişliği’ne atandım. Birinci kademede kurmay başkanlığı görevini 1909 senesinde hareket ordusunda yaptım. Diğer görevlerim ise sırasıyla şu şekildeydi: 1909 yılında Üçüncü Ordu Karargâhı’na, 1910 yılında Üçüncü Ordu Subay Talimgâhı Komutanlığı’na, 1910 yılında  Üçüncü Ordu karargâhına, 1911 yılında Beşinci Kolordu karargâhı’na, 1911 yılında kıdemli yüzbaşı rütbesiyle Otuz Sekizinci Piyade Alay Komutanlığına, 1911 yılında Genelkurmay Karargâhı’na, 1912 yılında Bingazi ve Derne Şark Gönüllüleri komutanlığı’na, 1912 yılında Derne Komutanlığı’na subay olarak gittim. 1912 yılında İstanbul’a döndüm. 1912 Genel karargâh emrine verildim. 1915 yılında 19. Tümen Komutanı, 1915 yılında Onbeşinci Kolordu Komutanı, 1915 Anafartalar grup komutanı, 1916’da Diyarbakır’a nakledilen Onaltıncı Kolordu Komutanlığı, 1917 yılında İkinci Ordu Komutanı, 1917 yılında Yedinci Ordu Komutanı 1918 yılında  Yedinci Ordu Komutanlığı ile birlikte Yıldırım Orduları Grup Komutanlığına, 1919 yılında Askeri ve mülki yetkilerle, Dokuzuncu Ordu Kıtaatı Müfettişliğine 1919 Erzurum Kongresi öncesi ordu müfettişliğinden ve askerlik mesleğinden istifa ettim.

Kurtuluş Savaşı’na başlarken güvendiğiniz unsurlar nelerdi?

Türk milletinin azmi ve sadakati. Türk milleti vatanına sadıktır ve vatanını canından çok sever. Ben de buna inanmaktaydım. Vatanın kurtulması yolunda Türk Milletinin ne gerekiyorsa elinden gelenin fazlasını ortaya koyarak yapacağına inancım sonsuzdu.

 

Yeni Türk devletinde Türk ordusunu oluştururken tarihteki Türk ordu yapılarından esinlendiniz mi? Bunlar hangileridir?

Orduyu onlu sistemde kurmuştum. Bu Mete Han’dan esinlenilmiş bir sistemdir.

Türk Ordusunun Türk Milleti için önemi nedir?

İçten ve dıştan gelebilecek tehditleri engellemek ve Türk milletine refah, rahat ve huzurlu bir yaşam sağlamak için ordu tüm varlığını ortaya koyar. Türk milleti için ordusu adeta bir güvencedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pro dedi ki:

    Atatürkle hayali yapılan röportaj ın ana düşüncsini yazar mısınız

  2. elif aram dedi ki:

    çok taşekürler

  3. şevval dedi ki:

    Çok saolun çok işime yaradı

Yorum Yaz