Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği

Aşağıda Atatürk ile ilgili kompozisyon örneği kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Çocukluk yılları zor yıllar olmasına rağmen okumaya devam etmiştir. Bunda anne ve babasının etkisi olmuştur. İlerleyen yıllarda eğitim hayatında kendi kararlar almak zorunda kalmıştır. Bu nedenle mülkiyeyi bırakmıştır. Asker olmak isteğiyle askeri okullara girmeye karar vermiştir.

Askeri okullarda çok yüksek başarılar elde etmiştir. Bu nedenle yüksek dereceli bir mezun olarak asker olmuştur. Osmanlı Devleti’nin en önemli askerlerinden biri olmuştur. Birçok savaşta ve cephede savaşmıştır. Önemli başarılar elde etmiştir. Mustafa Kemal Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Milli Mücadele örgütlenmesine katılmıştır.

Milli Mücadele yıllarında kongreler yapmış ve genelgeler yayınlamıştır. Ankara’da meclis kurmuştur. Milli Mücadele’de halkın örgütlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Mustafa Kemal, Milli Mücadele yıllarında zaferler kazanılmasında verdiği emirlerle tarihe geçmiştir.

Milli Mücadele yıllarından sonra Türkiye’nin kurulmasında cumhuriyetin ilan edilmesini sağlamıştır. Cumhuriyeti ilan etmiştir. İlk cumhurbaşkanı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kurmuştur. Bu devlete de cumhurbaşkanı olarak hizmet etmiş ve on beş yıl iktidarda kalmıştır.

Çeşitli devrimlerle sosyal, siyasal, hukuki, ekonomik gelişmelerin yaşanmasında etkili olmuştur. Modern, çağdaş bir ülkenin kurulmasında, milletin refah seviyesinin yükselmesinde yaptığı reformlar tarihe geçmiştir. Cumhurbaşkanlığı iktidarının son senesinde 10 Kasım 1938 yılında hayatını kaybetmiştir. Naaşı on beş sene sonra Anıtkabir’e nakledilmiştir.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Örneği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sümeyra dedi ki:

    Atatürk, ülkemizin lideri, başöğretmenimiz, kurtarıcımız, başkomutanımız, ilk cumhurbaşkanımız, önder bir kişilikti. Onun gibi bir yönetici asker bir daha ülkemizde doğmadı.

Yorum Yaz