Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Atatürk Büyüyünce Ne Olmak İstiyordu

k_06120650_atatrkMustafa Kemal Atatürk ülke sorunlarına daha küçük yaşta ilgi duymaya başlamıştır. Hatta öyle ki çocukluk yıllarında bir çok tarihi kitaplar okuyarak bilgi seviyesini yükseltmeye çalışmıştır ve başarılı da olmuştur.

Küçük yaşlarında bir çok memleket sorununa kulak ve rip bir çok tarihi kitaplar okuyan Mustafa Kemal Atatürk, idealist bir birey olmuştur çünkü onun hep hedefleri belli idi ancak temel amacı öncelikle ülke sorunları idi.

Böylesine ne istediğini bilen bir çocuk büyümeye başladığında da kendisine hedefler koymaya başlamıştır ve aslında ileride yapacağı mesleği de kafasında belirlemiştir. Mustafa Kemal Atatürk hem vatan sorunları sebebiyle hem de ilgi duyması sebebiyle astsubay olmaya karar vermiştir. Öncelikle vatanı içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için sonra da hayallerindeki gibi astsubay olmak için dişini tırnağına takarak çalışmıştır. Bir çok kitap okumuş, bir çok araştırmalar yapmıştır ve büyüdüğünde de farklı bölgelere giderek sonunda bu hayalini gerçekleştirerek astsubay olmayı başarmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk astsubay olma hayalini gerçekleştirmek için en kısa yol için ise direk askeri okula geçmek olduğunu düşünüyordu ve nitekim de böyle olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk öğrenim hayatında askeri okulların sınavına girmiştir ve bu sınavı derece yaparak kazanan Mustafa Kemal Atatürk, askeri okula girmeye hak kazanmıştır. 14 yaşında Selanik Askeri Rüştiyesini birincilikle bitiren Mustafa Kemal Atatürk öğrenim hayatının sonunda başarılı bir asker yani astsubay olmuştur.

Atatürk Büyüyünce Ne Olmak İstiyordu Bunun İçin Neler Yaptı Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Talha dedi ki:

    Astsubay olmak istiyodur

Yorum Yaz