Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2018

Atatürk, 23 Nisan ve 19 Mayıs’ta Kutladığımız Bayramları Kimlere Armağan Etmiştir?

Bu yazımızda Atatürk 23 Nisan ve 19 Mayıs’ta kutladığımız bayramları kime armağan etmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli Mücadele dönemi, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından başlayan ve Anadolu’nun işgal kuvvetlerinin elinden kurtulması için verilen mücadele yıllarına verilen isimdir. Milli Mücadele’nin bir aşaması olarak Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkması bulunmaktadır. 15 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile yola çıkmıştır.

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a ayak basmıştır. Bu tarih Milli Mücadele’nin başlangıcı olarak ilan edilmiştir. Daha sona gençlere ithaf edilerek, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. Daha sonraki yıllarda Ankara’da Büyük Millet Meclisi kurulmuştur. Ankara Hükümeti kurulmuştur. 23 Nisan 29120 tarihinde meclis açılmıştır. Daha sonra bu tarih Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmış ve çocuklara armağan edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rukiyye dedi ki:

    Atatürk 23 Nisan bayramını çocuklara armağan etmiştir. 19 Mayıs’ta kutladığımız bayramı ise gençlere ithaf etmiştir. Bu atamızın gençlere ve çocuklara ne kadar değer verdiğini gösterir.

Yorum Yaz