Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Atasözleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır Kısaca

Bu yazımızda atasözleri nasıl ortaya çıkmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atasözleri, atalarımızın engin tecrübelerinden ve derin gözlem yeteneklerinden hareketle söylenmiş özlü sözlerdir. Atasözleri nasihat edici ve ders vericidir. Eğitici ve öğretici olmasının sebebi budur.

Atasözleri gelenek ve göreneklerin, örf ve adetlerin ve dini inançların kanalıyla meydana gelmektedir. Atasözleri, atalarımızın hayat tarzını, dünya görüşünü, ufuk derinliğini ortaya koyar.

İnsani ve evrensel olarak ortaya çıkmıştır. Bu da atasözlerinin milletten millete değişse de genel itibariyle aynı anlam taşımasına neden olmaktadır. Atasözleri ağızdan ağza, nesilden nesle aktarılarak gelmiştir. Daha sonra yazıya aktarılmıştır.

Atasözleri, atalarımızın hayat tecrübelerinden ve doğadaki gözlemlerinden hareketle, örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerini birleştirerek özlü sözler etme şeklinde ortaya çıkmıştır. Atasözleri, günümüze kadar deyiş farklılıklarına uğrayarak gelse de anlam itibariyle aynı kalmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Aysu dedi ki:

  Harika bence çok yararlı bir yazı olmuş ellerinize sağlık, ödevim bitti oldukça yardımcı oldu.

 2. SUDE usta dedi ki:

  yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, atasözlerinin ortaya çıkışını kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

 3. mehtap dedi ki:

  siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, atasözleri nasıl meydana gelmiştir kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  1. Merhaba dedi ki:

   Çok güzel katılıyorum

 4. kerim dedi ki:

  Elinize sağlık atasözlerinin ortaya çıkması nasıl oldu kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

 5. merve dedi ki:

  Öğretmen sınıfta sordu bugün kimse cevap veremedi atasözleri nasıl meydana gelmiştir sorusuna, kimse bilemeyince herkese araştırma görevi verdi. Burada gayet açık bilgi var, süpersiniz. :)

Yorum Yaz