Ata Aksu Kimdir

1950 yılında doğan Ata Aksu, ilkokulu Gaziantep’te,ortaokulu TED Ankara Koleji’nde, liseyi de Gaziantep Lisesi’nde okudu

Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu; sonra da Kamu Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı.

Üniversite yıllarında aktif siyasetle uğraştı. Adalet Partisi Gençlik Kolları Genel İdare Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

Aynı dönemde Adalet Partisi’nin yayın organı olan Hür Genç Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüttü.

28 YAŞINDA GAZİANTEPSPOR BAŞKANI SEÇİLDİ

1976 yılında Gaziantepspor 2. Başkanı olarak spor camiasına ilk adımını attı.
1977-78 sezonunda ise 28 yaşında Gaziantepspor Kulüp Başkanı olarak Türkiye’de bir ilke imza attı ve Süper Lig’deki en genç başkan oldu.

Bu görevi aralıklı olarak iki dönem sürdürdü. 1983 yılında Anavatan Partisi İl Teşkilatı’nı kurdu ve Kurucu İl Başkanı oldu. Aynı yıl Gaziantep’ten 17. Dönem Milletvekili seçildi. Avrupa Parlementosu üyeliği ile TBMM İçişleri Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu.

Başbakan Turgut Özal tarafından özel olarak görevlendirilerek Türk sporunun tamamını 2.5 yıl süreyle yöneten en etkili isimlerden biri oldu.

1989 yılında ilk özerk Futbol Genel Kurulu’nun başkanlığını yaptı ve 6 defa bu onurlu görevi tekrarladı. İlk özerk TFF’de yönetici oldu.

Şenes Erzik’in başkanlığını yaptığı TFF’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. Bu dönemde; A Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası’na ilk defa katılma hakkı elde etti. Türkiye Futbol Federasyonu’nda Haluk Ulusoy başkanlığı zamanında iki dönem Başkan Vekilliği görevini üstlendi.

Bu süreçte; İcra Kurulu Başkanlığı, Naklen Yayınlar Kurulu Başkanlığı, Mali İşler Kurulu Başkanlığı ile Federasyon Sözcülüğü görevlerini de birlikte yürüttü.
Naklen yayın ihaleleri ilk defa televizyondan canlı yayınlanarak çift turlu ve açık artırmalı olarak şeffaf bir şekilde gerçekleşti.

Ata Aksu başkanlığında 3 defa yapılan bu ihaleler, ülkemizdeki bazı kamu kurumlarına da örnek oldu ve aynen uygulandı.

Bu büyük başarıların sonucu olarak da; Bülent Ecevit Hükümeti’nin teklifi ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in elinden Devlet Üstün Hizmet Madalyası’nı aldı.

Ata Aksu Kimdir ?

Spor dünyasında 30 yılı geride bırakan Ata Aksu, 1976 yılında Gaziantepspor 2. Başkanı olarak spor camiasına ilk adımını attı. Aksu 1977-78 sezonunda ise Türkiye’de bir ilke imza atıp 28 yaşında Gaziantepspor Kulüp Başkanı oldu. İki dönem bu görevi sürdürdü.

1986 yılında Gaziantep’ten 17. dönem milletvekili seçildi. İlk özerk Futbol Federasyonu yöneticisi oldu. 1 dönem Şenes Erzik yönetiminde yönetim kurulu üyeliği görevini üstlendi. Haluk Ulusoy Federasyonu’nda 7.5 yıl Başkan Vekilliği görevini yürüttü. Bu süreçte sırasıyla İcra Kurulu Başkanlığı, Yayın Kurulu Başkanlığı, Mali İşler Kurulu Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

Ata Aksu Kimdir

Mehmet Ali Aydınlar’ın istifasının ardından 27 Şubat 2012 tarihinde Ankara’da yapılacak Olağanüstü Seçimli Genel Kurul öncesinde eski TFF başkanvekili Ata Aksu’nun aday gösterileceği ifade edildi. Kulüpler Birliği Vakfı’nın bugün yaptığı toplantıda Süper Lig kulüp temsilcilerinin, Türkiye Futbol Federasyonu’nun başkanlığına aday olacak kişini daha önce başkanlık yapmamış olması konusunda mutabakata vardığı kaydedilirken, Şenes Erzik döneminde yönetim kurulu üyeliği görevini üstlenen ve Haluk Ulusoy

döneminde ise 7.5 yıl başkan vekilliği görevini yürüten Ata Aksu’nun adaylığına kulüplerin sıcak baktığı bildirildi. Kulüplerin, TFF başkanı olacak kişinin tecrübeli bir isim olmasını istediği, Mehmet Ali Aydınlar’ın kısa başkanlığı dönemindeki kötü yönetiminin bir daha yaşanmaması konusunda görüş birliğine vardığı kaydedildi.

TFF başkanlığı için Basın İlan Kurumu Başkanı Mehmet Atalay’ın da adı sık sık geçerken, Şenes Erzik’in ise Türk futbolunun bulunduğu karışık durum ve UEFA’daki görevi nedeniyle adaylığa sıcak bakmadığı öğrenildi.

Diğer yandan TFF başkanlığı için Trabzonspor’un eski yöneticilerinden İbrahim Hacıosmanoğlu dışında başka bir isim resmi başvuru yapmadı.

Ata Aksu Biyografisi  Ata Aksu Hayatı Hakkında Bilgiler Ata Aksu Kimdir  TFF Başkanı adayı

alıntı –

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.