At ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır Atasözünün Anlamı

At ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır ne anlama gelir, At ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır ne demektir anlamı , At ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır atasözünün açıklaması , At ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır Atasözünün Hikayesi , At ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır atasözü ile ilgili Kompozisyon

At ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır Anlamı ve Açıklaması:

Dünyadaki her canlı gibi at da ölümlüdür. Günü gelince o da bu dünyadan göçer. Ama onun koştuğu, gezdiği meydan onunla gitmez; kendisinden sonrakilere kalır ve onu hatırlatır. İnsan için de durum atınkinden farklı değildir. O da ölümlüdür. Doğacak, yaşayacak ve ölecektir. Ne var ki, bu dünyadan ayrılırken bıraktığı izler sürüp gidecektir. İnsanlar bu dünyada bu izleriyle anılacaklardır. Önemli olan dünya hayatında iyi bir iz (nam) bırakmak ve rahmetle anılmaktır. Bu bakımdan kişi daha yaşarken adını yaşatacak iyi işler yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yaşarken iyi işler yapan, iyi eserler bırakan kişiler öldükten sonra da unutulmazlar; onları tanıtan eserleriyle de gelecek kuşaklara taşınırlar.

________________________________________________

At ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır atasözünü haklı kıldıran başınızdan geçen bir olayı ya da hikaye ve kompozisyonları aşağıdan anında bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum ve paylaşımlarınızı eksik etmeyin ….

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.