Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Asya Hun Devletinin Türk Tarihi Açısından Önemi Nedir

Türk ırkı, tarihin çok eski zamanlarından beri tarih sahnesinde yer almıştır ve varolduğu günden bugüne dek pek çok devlet kurmuş ve bu devletleri önemli derecede büyük sınırlara ulaştırmıştır. Türk milleti, eski yıllarda da vatan kavramına gönülden bağlı olan bir millet olduğu için genelde savaşçı bir millet olmuştur. Bununla birlikte kurduğu neredeyse tüm devletler, dünyaya hükmeden güçteki devletlerden oluşmuştur. Bu yazımızda sizlere bu devletlerden birisi olan Asya Hun Devleti’nin Türk tarihi açısından önemini açıklayacağız. Sizler de bu konuyu merak ediyor ve bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmayı istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mete Han
Pınarbaşı 1.JPG

Asya Hun Devleti’nin kesin kuruluş tarihi konusunda tarihçiler bilgi verememektedir. Ancak tarih sayfalarında yer alan, bilinen ilk Türk devletidir. Devletin kurucusu ve ilk hükümdarı Tuman’dır (Teoman). Onun vefat etmesi ile birlikte yerine oğlu Mete Han geçmiştir. Mete Han’ın da tahta geçmesi ile birlikte devlet, sahip olduğu en geniş sınırlarına ulaşmayı başarmıştır. Geçmişte yazılarak bizlere bırakılan Orhun Anıtları Asya Hun Devleti zamanında yazılmıştır ve bu anıtlar, Türk tarihinin ilk edebi eserleri olarakta bilinmektedirler. Geçmişte kurulmuş olan Göktürk Devleti’nden sonra Asya Hun Devleti de Türk ırkını tek bayrak altında toplamayı başarmış bir devlet olmuştur. Asya Hun Devleti yönetim noktasında da Türk kültürünün özellikleri rahatlıkla görülebilmektedir.

Asya Hun Devletinin Türk Tarihi Açısından Önemi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz