Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Asurlular Kimdir Kısaca

Bu yazımızda asurlular kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu coğrafyası özellikle Fırat ve Dicle arasında yer alan ve Mezopotamya olarak bilinen topraklar tarih boyunca medeniyetlerin yeşermesinde rol oynamış bir coğrafyadır. Milattan önce binlerce seneden bu yana Anadolu’da birçok medeniyet kurulmuştur. Bu medeniyetler maddi ve manevi Anadolu’da çeşitli izler bırakmışlardır. Anadolu’nun mayasının tutmasında ve her yanının tarih kokmasında bu medeniyetler etkili olmuştur.

Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasında Mezopotamya dahil olmak üzere etkili olan medeniyetlerden biri de Asurlar olmuştur. Milattan önce 2000 yılında kurulan ve şehir devletleri halinde yaşayarak Asur şehri civarında yerleşen bir medeniyet olarak ticaretle iştigal etmişlerdir.

Asurlular, Sümerlerden yazıyı öğrenerek yazının Anadolu’ya girmesinde etkili olmuşlardır. Ticari faaliyetlerinde yazıyı da kullanarak medeniyetlerinin uzun yıllar kalıcı olmasını sağlamışlardır. Asurlular, ticaret yollarını imar etmiş, ticari faaliyetlerin en doğru ve en çağdaş şekilde yapılmasını sağlamışlardır.

Doğu Anadolu coğrafyasında uzun yıllar etkili olmuşlardır. Milattan önce yedinci yüzyıla kadar etkinliklerini sürdürmüşlerdir. Anadolu üzerinde çeşitli mimari eserlerin kalıcı olarak yer almasında rol oynamışlardır. Höyüklerin oluşmasında Asurlular’ın da payı bulunmaktadır.

Anadolu medeniyetler coğrafyası olarak Medeniyetler Beşiği şeklinde bilinmektedir. Anadolu’nun muhkem yerleri tarihte birçok medeniyetin izini taşımaktadır. Bu nedenle Anadolu bir geçiş yeri olarak önemli bir yere sahiptir. Bütün dünyanın dikkatini celbetmektedir. Asurlular da en önemli Anadolu medeniyetlerinden biridir.

Asurlular Kimdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tayfun dedi ki:

    Asurlular; M. Ö. 3000 yıllarından M. Ö. 612 yılına kadar ilkin Asur şehrinde, sonra merkezi Asur şehri olmak üzere, bütün Mezopotamya, Elâm, Suriye, hattâ Mısır’da hüküm sürmüş bir devlettir.

    1. mine dedi ki:

      harika yazılmış, ödevimi tamamladım sayenizde elinize sağlık.

Yorum Yaz