Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

Askerlerin Erken Terhis İşlemleri Ne Zaman Başlayacak

Uzun dönem askerlik 12 aya düşürüldü, peki askerlikte 12 ayını dolduranlar ne zaman terhis olacak. Terhis tarihi kesinleşti.

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından alınan kararlara ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Başbakanlık merkez binasında düzenlenen bakanlar kurulu toplantısı yaklaşık yedi saat sürdü. Toplantıya başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etti.

asker

Bülent Arınç’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlar:

– Toplantımız biraz önce sona erdi. Öncelikle hepinizin bayramını tebrik ederek Bakanlar Kurulumuzda öne çıkan gelişmeleri aktarmak istiyorum.

– Genel olarak kurban bayramını huzur içerisinde geçirdik. Bakan arkadaşlarımız bayramı seçim bölgelerinde geçirmişler. Halkın sorunlarını, ülkemizin çeşitli şehirlerinde devam eden projeleri ve vatandaşlarımızın hükümetimiz hakkındaki olumlu veya olumsuz görüşlerini toplantıda paylaştılar. Yurt dışındaki toplantılara katılan arkadaşlarımız da toplantılarda konuşulan konuları bizlere ilettiler.

– Bayram arefesinde ve tatil dönüşünde trafik her zamanki gibi çok yoğundu. Bu yüzden kazalar da kaçınılmaz oldu. Pek çok vatandaşımız hayatını kaybetti veya yaralandı. Üzüldüğümüz nokta ise bizim ve emniyet güçlerimizin her türlü uyarısına rağmen yine de böyle üzücü kazaların meydana gelmesi oldu.

– Toplantı sırasında bazı bakanlarımız sunumlar yaptı. Bunlardan ilki enerji bakanımız Sayın Taner Yıldız ın sunumuydu. Bakanımız Türkiye’nin artan elektrik ihtiyacına yönelik bir sunum yaptı. 2023 yılı elektrik üretiminin yeterli olması için şimdiki üretimin iki katına çıkması gerektiğini aktardı. Son istatistiklerde ülkemizin Avrupa’nın en büyük beşinci elektrik  piyasasına sahip olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra doğalgaz ihtiyacının karşılanmasına yönelik yapılan proje ve çalışmalardan da bahsetti. Görüşleri ve yapılan icraatlar olumlu bulundu.

 

– İkinci sunumu kalkınma bakanı Sayın Cevdet Yılmaz yaptı. Yılmaz yükseköğretim araştırma merkezi kurulması hakkında bir kanun tasarısı sundu. Ayrıca 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumunda ekonomik ve sosyal konseyin yapısını düzenleyen bir kanun taslağı da imzaya sunuldu.

 

– Toplantıda ayrıca Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın ihtiyaçları dikkate alınarak zorunlu askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili düzenleme de konuşuldu. Bu durum medya organlarında da sıkça dillendirildi. Haberler doğrudur. Düzenlemenin 1 Mart 2014 tarihinden itibaren geçerli olması Genelkurmay Başkanlığı’nın talepleri doğrultusunda uygun bulundu. Ancak bu kararın verilmesindeki sorumluluk hükümetimizin yetkisinde, kararın kabul edilmesiyle ilgili kanunsa bakanlar kurulunun kararıyla belirleniyor.

– Mevcut asker sayısı ve yeni celp döneminde askere alınacak er ve erbaş sayısı belirlendi. Şu an Genelkurmay Başkanlığında aktif askerlik hizmeti yapmayanlar, kapatılacak bir imkan ortaya çıktığı görüldü. İmzaladığımız kararname de bununla ilgiliydi.

– 1111 sayılı Zorunlu Askerlik Kanunu’nun ilgili maddesinde yapılan değişiklikle 1 Mart 2014 tarihinden itibaren uzun dönem zorunlu askerlik hizmetinin 15 aydan 12 aya indirilmesine karar verildi.

Askerler Ne Zaman Terhis Olacak Konusunda Bilgiler Aktardık. Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz